5 února, 2023
Výstavba a remodeling

Wirtuuu: Zima byla mírná. Staví se celý rok. Stavebnictví hlásí lednový nárůst o 6 %, u dokončených bytů ale pokles

Končící zima je letos nadstandardně teplá, stavební práce tak probíhají po celý rok bez větších přestávek.  V lednu 2020 stavební produkce meziročně vzrostla o 6 %.

„Obecně nízký růst stavební produkce v lednu způsobený obvyklou nižší stavební aktivitou, táhl především růst Inženýrského stavebnictví, které do sebe zahrnuje především výstavbu a změny na dopravních stavbách, a telekomunikačních, elektrických a trubních vedeních,“ říká Karel Kotoun, manažer v oblasti finančních služeb Accenture ČR.

Počet zahájených bytů byl v lednu 2020 meziročně o 6,0 % vyšší a dosáhl hodnoty 2 965 bytů. V rodinných domech došlo k nárůstu počtu zahájených bytů o 33,9 %. V bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 7,2 %, říkají aktuální data ČSÚ.

Počet dokončených bytů v lednu 2020 meziročně klesl o 0,6 % a činil 2 727 bytů. V rodinných domech došlo k nárůstu o 3,8 %, v bytových domech počet dokončených bytů klesl o 6,6 %.

„Počet dokončených bytů meziročně poklesl a nabídka stále pokulhává za poptávkou. Toto manko má vliv na neustálý růst cen. Ve velkých městech se od roku 2010 jedná o zvýšení cen bytů až o 50 %,“ říká Serge Mayer z developerské společnosti Acord Invest.

„Zdlouhavé schvalovací procesy a nadměrná byrokracie, společně s rostoucí poptávkou po bytech, jsou hlavními důvody, že ani v případě ekonomického útlumu nemůžeme očekávat výraznější pokles cen bydlení, a to obzvláště v Praze. “ dodává Mayer.

Rodinných domů bylo v lednu 2020 dokončeno o 3,8 % více v meziročním srovnání. „Je evidentní, že ani zpřísněné podmínky poskytování hypoték výstavbu rodinných domů nezastavují. Lidé zkrátka nové bydlení stále potřebují a zpřísněné podmínky přinášejí hlavně růst cen,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Zdroj/foto: ASPEN.PR s.r.o.

Related Posts