4 února, 2023
Obchodní centra a retail

Rekonstrukce baťovského obchodního domu na náměstí Práce v centru Zlína je po roce a čtyřech měsících u konce

Opravená budova se návštěvníkům opět otevře v polovině listopadu, kdy zde zahájí provoz většina prodejen v obchodní pasáži ve spodních dvou podlažích. Zbytek provozoven, gastronomické podniky a vyšší poschodí budovy ožijí v následujících týdnech a měsících. Budova ponese i nadále původní, tradiční název – Obchodní dům Zlín.

Známá dominanta města, postavená firmou Baťa v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, získala během rekonstrukce novou, moderní tvář. Cílem bylo provést vše s respektem k baťovské architektuře, která je v této části města výrazným prvkem. Majitel a investor po dohodě s památkáři budově vrátil původní vzhled, pro nějž bylo typické zejména neobvyklé členění oken. Ta v nejnižších dvou podlažích sahají od podlahy až ke stropu a směrem nahoru se postupně zužují.

Došlo také ke kompletní rekonstrukci interiérů a oproti původnímu očekávání i na vícepráce v souvislosti se statikou budovy. Až během rekonstrukce se mimo jiné ukázalo, že stropy nebyly postaveny zcela v souladu s historickou dokumentací. Investice do posílení statiky byly důvodem, proč se původně plánovaný termín otevření posunul zhruba o dva měsíce. Bezpečnost ale pro nás byla nejdůležitější,“ uvedl za investora Radovan Pilich.

Dříve míval obchodní dům kolem šesti prodejních etáží, tento rozsah však v dnešní době již ztratil své opodstatnění. „Nový“ Obchodní dům Zlín má proto obchodní pasáž soustředěnou do dvou poschodí, která jsou nabitá gastronomickými podniky a obchody. „Naším cílem je vytvořit v centru Zlína místo setkávání u dobrého jídla a pití i moderního nakupování…..,“ doplnil Pilich.

 

A co vše v obchodní pasáži návštěvníci naleznou? Vrátí se sem supermarket Billa, který bude větší a s širší nabídkou zboží. Návštěvníkům dále bude k dispozici DM drogerie, Knihy Dobrovský, papírnictví Grafit, barber shop Na Fešáka, trafika, zlatnictví, směnárna a jiný doplňkový sortiment, gastronomické podniky zastupuje cukrárna Eiscafe Delikana.

V následujících týdnech se otevře pivnice Budvarka, první svého druhu na Moravě, Jogurtovna, La Formaggeria Gran Moravia s nabídkou sýrů a ostatních mléčných výrobků z vlastní produkce, a také očekávaná Bistrotéka Valachy – koncept nabízející na jednom místě bistro ve francouzském stylu s pekárnou chleba a dalšího pečiva a obchodem s vlastními produkty, kavárnou s cukrárnou, kornuterií, Lounge Barem 1931 a kurzy vaření. Tento podnik vzniká v režii Resortu Valachy, který zde chce zužitkovat gastronomické zkušenosti z provozování hotelů ve Velkých Karlovicích. V současné době zde již probíhá montáž technologií, v brzké době se podnik otevře návštěvníkům.

V dalších měsících v obchodní pasáži přibyde také centrum masáží a rehabilitace. Třetí až šesté poschodí Obchodního domu Zlín si pronajala zlínská společnost HP TRONIC, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní také značku ETA a provozuje Resort Valachy. HP TRONIC sem na přelomu roku přesune své sídlo. Dosud firma měla své kanceláře na několika místech v centru Zlína.

Společnost HP TRONIC také již dříve avizovala, že v nejvyšších poschodích plánuje výstavbu spa hotelu se zážitkovou restaurací, v duchu wellness hotelů Resortu Valachy. „Zahájení prací na projektu wellness hotelu předpokládáme v roce 2019,“ dodal generální ředitel společnosti HP TRONIC Daniel Večeřa.

Obchodní dům Zlín chystá i různé doprovodné akce, například již o letošních Vánocích. Proměnou prošel i prostor před Obchodním domem Zlín, kde zlínský magistrát rekonstruoval a rozšířil parkoviště a nově zavedl zvýhodněnou sazbu – první hodina parkování je zdarma.

Zdroj/foto: PRIOR Zlín, s.r.o.

Related Posts