20 dubna, 2024
Zajímavosti ze zahraničí

JTRE – Jedinečnost našich čtvrtí jsme ukázali i prostřednictvím zeleně

Do jubilejního 10. ročníku Víkendu otevřených parků a zahrad se letos JTRE zapojili se dvěma projekty – jediným byznys parkem v Bratislavě ve čtvrti Panorama a výjimečnou lokalitou Skalní nos v Zuckermandlu. Cílem bylo představit obyvatelům jejich městské čtvrti nejen z pohledu atraktivní architektury ale také prostřednictvím jejich zeleného srdce.

Panorama park, který vyplňuje celý vnitřní prostor mezi budovami Panorama City, Panorama Business a Tower 115 je jediným svého druhu na území hlavního města. Návrh business parku vychází ze základního funkčního rozdělení prostoru na plazu a park, které jsou diagonálně propojené. Park tvoří více prosluněná část a je charakteristický svými organickými tvary a více vstupy. Chodníky vytvářejí síť, která se jako pavučina chytá k domům, přičemž vstupy do parku jsou nasměrovány na vstupy budov pro přirozenou orientaci v prostoru. Přírodní materiálové řešení chodníků v parku vybízí návštěvníky zpomalit a relaxovat, například i u fontány, která oživuje celý prostor. Rozmístění stromů na zatravněných terénních modelaci má evokovat urbanistický les a láká k posezení ve stínu korun.

„Výrazným prvkem jsou konstrukcemi maskovány výdechy z podzemních garáží ve tvaru stromů s vertikální popínavou zelení, která je postupně celé zakryje,“ vysvětluje krajinný architekt Peter Pasečný.

Park disponuje bohatou druhovou skladbou trvalkových výsadeb a dostatečným počtem laviček a míst k sezení. Součástí parku je moderní dětské hřiště, které je situováno v blízkosti exteriérových teras tak, aby měli rodiče dohled nad dětmi.

Další představováný projekt Zuckermandel se může pochlubit skutečně výjimečnou lokalitou Skalní nos. Tento nejjižnější výběžek Malých Karpat na Slovensku je součástí hradního brala, které se zvedá do výšky 200 m. Jeho jedinečnost tkví iv tom, že je místem prvního popisu sukulentu skalničník guľkovitý, který je spíše známý pod jménem skalní růže. Citlivé vyčištění území od náletových a invazivních rostlin a zapojení tohoto přírodního prvku do nové městské čtvrti bylo pro krajinnou architektku Tamaru Řeháčková velkou výzvou. Po botanickém výzkumu následovaly hrubé terénní úpravy, které daly celému prostoru základní tvar. Terén následně upravili na dvě terasy, které jsou spojeny poměrně strmými svahy. Poslední etapou bylo navrhnout a následně vysadit takovou specifickou druhovou skladbu bylin a trav, která by se nejvíce přibližovala původnímu složení. Cíl se podařilo splnit na výbornou – zachovala se jeho přirozená kvalita a Skalní nos se zapojil do nové městské čtvrti tak, aby byl přechod z městského prostředí k přírodnímu hladký a přirozený. Dolní terasou prochází naučná stezka, přístupný schody z náměstí a jeho trasa pokračuje na betonovém opěrném zdi, přímo na tělese hradního brala. Na trase chodníku jsou umístěny panely s informacemi o území Zuckermandel a jeho zajímavostech.

Akci Víkend otevřených parků a zahrad, které je součástí Evropského roku kulturního dědictví 2018, má zároveň kulturně-vzdělávací rozměr a vybízí lidi k aktivní ochraně životního prostředí. Estetické zákoutí nebo i příjemné posezení na lavičce uprostřed zeleně je přínosem pro každý náš den. Pravidelný kontakt s přírodou zlepšuje kvalitu našeho života.

Zdroj/foto: J&T REAL ESTATE, a. s.

Related Posts