5 února, 2023
Zajímavosti ze zahraničí

Mrakodrap Varso Tower získal nejvyšší úroveň certifikace BREEAM

Budova Varso Tower, jedna z nejvyšších evropských budov, kterou společnost HB Reavis staví v centru Varšavy, získala v certifikačním systému BREEAM Interim osvědčení s nejlepším možným hodnocením „Outstanding“. Moderní technologie, které budova využívá, zaručují ochranu životního prostředí, zdraví a pohodlí návštěvníků i zaměstnanců.

Autorem návrhu je renomované britské studio Foster + Partners. Dokončení mrakodrapu, který bude dosahovat výšky 310 metrů, je plánováno na rok 2020. Jeho tvůrci už nyní pracují na tom, aby se jednalo o stavbu přívětivou ke svému okolí i uživatelům.

„Hodnocení budovy Varso Tower stupněm ‚Outstanding‘ podle mezinárodní certifikace BREEAM je obrovským úspěchem celého týmu, který za projektem stojí. Ačkoliv bude stavba dokončena přibližně až za dva roky, jsme si již nyní jistí, že bude splňovat nejvyšší nároky udržitelného rozvoje,“ uvedla Ewelina Grodzicka, specialistka na uživatelský komfort ve společnosti HB Reavis Poland.

Nejvyšší ze tří budov, které budou Varso Place tvořit, získala v hodnocení certifkace BREEAM Interim, platné pro budovy ve výstavbě, celkové skóre 87,5 %. Auditoři ocenili polohu budovy zaručující snadnou dopravní obslužnost a přímé spojení s varšavským hlavním nádražím, vynikající vybavení pro cyklisty včetně několika set stojanů na kola, šaten a sprch, či předpokládaná nabíjecí místa pro elektromobily. Stejně tak volný přístup k přirozenému světlu, maximální zvukovou izolaci vnitřních prostor i samostatné nastavení teploty v jednotlivých kancelářích. Budova je přitom nízkoenergetická, díky úspornému osvětlení a využívání dešťové vody snižuje spotřebu energií o téměř 23 procent.

„Od samého počátku kladou práce na budově Varso Tower důraz na šetrnost vůči životnímu prostředí a jsou v souladu s požadavky systému BREEAM. Dosažení nejvyššího možného ohodnocení je v polských podmínkách nesmírně obtížné,“ uvedl Marcin Cierpisz z firmy Sweco Consulting, která společnosti HB Reavis poskytovala k certifikaci poradenství.

O projektu Varso Place

Varso Place je v současnosti největším realitním projektem ve výstavbě v centru Varšavy. V blízkosti hlavního nádraží vznikají tři nové stavby: mrakodrap o konečné výšce 310 metrů navržený studiem Foster + Partners a dvě budovy podle návrhu varšavského studia HRA Architekci. Po dokončení bude Varso Place poskytovat přibližně 144 500 m2 prostor k pronájmu. Vedle kancelářských prostor nabídne pasáže s obchody, restauracemi, kavárnami a dalšími službami. Kromě toho bude skýtat i speciální atrakci v podobě vyhlídkové plošiny na vrcholu nejvyšší budovy.

Zdroj/foto: HB Reavis Group CZ, s.r.o.

Related Posts