2 února, 2023
Zajímavosti ze zahraničí

Zeitgeist Asset Management koupil ve Varšavě kancelářskou budovu a přemění ji na žádané studenské bydlení

Zeitgeist Asset Management, společnost zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory, plánuje ve Varšavě rozšířit nabídku studentského bydlení. Využije pro ni nově zakoupenou kancelářskou budovu u řeky Visly a naváže tak na svůj úspěšný projekt studentského domu U Průhonu v pražských Holešovicích. O provoz se i v tomto případě postará dceřiná společnost Zeitraum. Právní služby v celém procesu akvizice budovy zajistila společnost act BSWW.

Nabídka studentského bydlení ve Varšavě je dlouhodobě nedostatečná. Z celkového počtu více než 1,4 mil. studentů v zemi připadá na hlavní město téměř 300 000, což je nejvíce v Polsku. Většina z nich dává přednost pronájmu před jinými formami ubytování. Ubytovny a koleje, ať už veřejného či soukromého charakteru, jsou však schopné pokrýt jen necelých 9 % potřebné nabídky. Každý rok navíc exponenciálně roste počet zahraničních studentů – v současnosti jich v polské metropoli studuje okolo 18 000.

Společnost Zeitgeist Asset Management z tohoto důvodu v centru Varšavy u řeky Visla ve čtvrti Solec zakoupila pro německý penzijní fond kancelářskou budovu o deseti podlažích s bočním šestipodlažním křídlem, postavenou v 60. letech 20. století. Tu plánuje zrekonstruovat a nabídnout zde studentům ubytování ve 149 pokojích či malých bytech. Do doby, než získá pro svůj záměr stavební povolení, budovu o celkové výměře více než 4 200 m2 nadále pronajímá jako kanceláře.

„Do Varšavy přinášíme koncept studentského bydlení, s nímž jsme začali v Praze a slavíme s ním velký úspěch. Obdobné kvalitní a cenově dostupné ubytování chceme nabídnout i studentům ve Varšavě a rozšířit tak jejich možnosti výběru. Veřejné a soukromé instituce jsou totiž v současnosti schopné zajistit jen zhruba 16 700 lůžek. Stávající koleje jsou navíc staré a z hlediska kvality nevyhovující. Tamější univerzity sice požadují zásadní revizi tohoto systému, jenž není schopen vysokou poptávku saturovat, ale prozatím bez větších úspěchů,“ vysvětluje Peter Noack, spoluzakladatel a jednatel společnosti Zeitgeist Asset Management.

O společnosti Zeitgeist Asset Management

Zeitgeist Asset Management s kancelářemi v Praze, Varšavě a Berlíně se zabývá developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory v České republice, v Polsku, v Maďarsku a v Německu. Zeitgeist spravuje aktiva v hodnotě 266 mil. EUR.

Zdroj/foto: Crest Communications, a.s.

Related Posts