5 února, 2023
Zajímavosti ze společnosti

Svoboda & Williams partnerem konference Real Estate Market Autumn 2019

17. října proběhla v prostorách pražského hotelu Grandior konference Real Estate Market Autumn 2019. Tématem, které spojovalo jednotlivé diskusní panely, byly tentokrát trendy nové realitní éry. Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams, vystoupil v závěrečném panelu s prezentací nazvanou Ceny prémiového segmentu v celopražském kontextu.

Panelisté se v průběhu konference věnovali aktuálním tématům, která v poslední době rezonují napříč českým realitním trhem. David Kužela ze společnosti Ernst & Young se zabýval potenciálem projektů nájemního bydlení v České republice, které však brzdí komplikace související s nemožností odpočtu DPH – proto je zde jejich rozvoj zatím spíše pozvolnější. Pavel Sovička, ředitel společnosti Panattoni Europe, se věnoval nedostatečné infrastruktuře, kvůli které zahraniční firmy investují raději v sousedních zemích. Společně s Milanem Kratinou ze společnosti Accolade se shodli na tom, že právě investice do infrastruktury jsou pro ekonomický rozvoj státu stěžejní a že Česká republika za sousedními státy v této oblasti výrazně zaostává.

Mezi developery a zástupci města nastala zajímavá debata v rámci panelu věnovanému veřejnému prostoru a participaci. Marcel Soural ze společnosti Trigema poukázal na to, že se developeři při realizaci nových projektů snaží vyjít požadavkům obyvatel vstříc, ale potřebují větší podporu ze strany komunálních politiků a úředníků.

Bydlení a byty

V panelu věnovaném bytům a bydlení nejen v Praze představil Petr Michálek, generální ředitel developerské společnosti Skanska Reality, nový koncept prefabrikovaného bydlení, který urychlí výstavbu a otevře dveře lidem, jež na vlastní bydlení v současné době nedosáhnou. Na opačnou stranu spektra rezidenčního bydlení, tedy na prémiový segment, se zaměřil majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda – konkrétně na aktuální ceny prémiových nemovitostí. Podle četných novinových článků se totiž může zdát, že se průměrná cena pražských bytů přiblížila průměrné ceně prémiových nemovitostí. Avšak když se na čísla podíváme do hloubky a zaměříme se ceny vycházející z realizovaných transakcí, vidíme, že rozdíl mezi těmito dvěma segmenty se stále pohybuje kolem 40 % – nejblíže jsou si pak průměrné ceny na Praze 1 a 2, jelikož se v obou případech jedná o prémiovou lokalitu.

Zdroj/foto: Svoboda & Williams s.r.o.

Related Posts