31 ledna, 2023
Administrativní centra a kanceláře

Certifikát WELL Building Standard™

Administrativní budova Visionary

Kancelářský komplex Praga Studios

U kancelářských budov často řešíme hlavně architekturu, vybavení a technická zařízení. Občas zapomínáme na naše zdraví, psychické i fyzické. Důležité je mít zdravé zaměstnance, kteří se do kanceláří rádi vrací.

Naše zdraví je to nejdůležitější, co by mělo firmy zajímat. Všichni chceme dýchat zdravější vzduch nebo pít čistější vodu.

U nás v Čechách máme vysoko nastavené standardy budov. Naštěstí. I u nás začínáme více brát ohled na zdravé budovy. Tak výrazně ovlivňujeme vztahy mezi lidmi na pracovištích.

Stavební certifikát WELL™ pro nové i stávající budovy a interiéry je novým nástrojem, jak měřit a hodnotit parametry vnitřního prostředí, které ovlivňuje zdraví a pohodu uživatelů.

CBRE a Zdravé vnitřní prostředí budov

„Zdravé vnitřní prostředí budov“ je název pracovní skupiny v CBRE, které se zaměřuje na vnitřní prostředí budov ve všech jejich aspektech. Skupina vypracovala hodnotící kritéria ke kategorii Zdravá kancelář, kterou zastřešuje Česká rada pro šetrné budovy a která je součástí soutěže CBRE Zasedačka roku. Koordinátorkou pracovní skupiny je paní Michaela Nedorostová z CBRE:

„Efektivní zdravá budova se zaměřuje na koncept aktivního pracovního prostředí: 80 % všech inovativních myšlenek a nápadů totiž vzniká na základě vzájemné komunikace a dialogu zaměstnanců. Svou velmi důležitou roli pro zdraví a uživatelský komfort hrají rovněž z hlediska zdraví bezpečné, ideálně přírodní materiály. Spokojenost zaměstnanců podporuje i dobrá dostupnost kanceláří a zázemí dané lokality, zajišťující potřebnou infrastrukturu,“ vysvětluje Michaela Nedorostová.

Které budovy se mohou ucházet o certifikaci WELL?

Certifikát se v současné době vztahuje hlavně na komerční budovy, ale certifikovat je také možné retail, residence, školy a další objekty. Pokud máte zájem sledovat vývoj konkrétního projektu vůči možnosti získat certifikát WELL, stáhněte si kontrolní seznam projektu z webu www.wellcertified.com.

Osvědčení o budově šetrné pro člověka mají nárok získat budovy, které splní 7 (až 8) aspektů. Osmým aspektem je inovace (INNOVATION). Jedná se o „dobrovolný“ aspekt a jeho fungování nám vysvětlila Eva Nykodymová ze společnosti Skanska a.s.:

„Aspekt inovace dává prostor k získání dalších bodů tím, že na projektu vymyslíme „něco navíc“, co pomůže ještě více zlepšit zdraví lidí, kteří se v budově pohybují, pracují a tráví většinu svého času. Každou inovaci je nutno podložit zpracovanou v podstatě „slohovou prací“, čím je inovace prospěšná, zrovna tak vědeckým posouzením, zda to tak opravdu je.“

Prozkoumejte 8 zdravých aspektů

Kvalitní vzduch (AIR)

Dostatečný přísun zdravého vzduchu je rozhodujícím faktorem pro naše zdraví. Jeho nedostatkem trpí většina Čechů zaměstnaných v kancelářích. V pracovních místnostech je mnohdy mnohem více lidí. Vzduch se rychle vydýchá. Ještě větší problém nastává v zimě, kdy se lidé bojí větrat.

Zaměstnanci vzduch většinou nehodnotí jako pokažený. Nepříjemný pocit může být vnímán ve chvíli, kdy obyvatelé kanceláří přijdou z venku. A uvědomění přichází ve chvíli, kdy pracovníky bolí v odpoledních hodinách hlava.

Dobrá voda (WATER)

Zaměstnanci a další uživatelé budovy musí mít k dispozici nejvyšší kvalitu pitné vody. Pijte bezpečnou a čistou vodu díky správné filtrační technice a pravidelným kontrolám.

Čerstvé a zdravé potraviny (NOURISHMENT)
Budova, resp. její vlastník, který usiluje o certifikát WELL, musí podporovat dostupnost čerstvých a zdravých potravin. Měl by lpět na omezování nezdravých přísad a podporovat lepší stravovací návyky.

Zdravé světlo (LIGHT)

Světlo v kancelářích musí zvyšovat produktivitu a zároveň nesmí narušovat dobrou kvalitu spánku.

Kondice a zdraví (FITNESS)

Administrativní objekt, který chce získat certifikát WELL, musí podporovat aktivní životní styl a odrazovat od sedavého způsobu života ve volném čase.

Ergonomie a komfort (COMFORT)

Vnitřní prostředí zdravé budovy s certifikátem musí být inovativní, kreativní a pohodlné.

Myšlení (MIND)

Budovy s WELL certifikátem se starají o emocionální zdraví svých zaměstnanců pomocí návrhů, technologií a léčebných strategií.

Inovace (INNOVATION)

Některá dispoziční řešení v kancelářích a celých budovách nemusí být jednoznačná. Je potřeba myslet kreativně a inovativně. Objekt by měl být připraven na nové návrhy, které vedou ke zlepšování zdraví a kondice. O tom je dobrovolný aspekt INNOVATION.

Jak získat certifikát WELL?

I vy můžete zaregistrovat svou kancelář, budovu nebo jiný prostor. Chcete-li začít s certifikací WELL Building Standard™ (WELL), stáhněte si certifikační příručku z wellcertified.com. Průvodce vás provede celým procesem získání certifikátu.

Certifikační příručka obsahuje podrobné informace o následujících tématech:

Registrace
Požadavky na dokumentaci
Ověření skutečných parametrů budovy
Zpráva WELL (výsledná zpráva pro certifikaci)
Ocenění po získání certifikace a následná angažovanost
Inovace a alternativní postupy
Následné akce a postupy
Precertifikace
Recertifikace
Použití informací o projektu
Slovník

Skanska vlastní 2 registrované administrativní budovy

Skanska pomáhá na realitní trh ve střední a východní Evropě zavést certifikát WELL Building Standard™.

Poprosili jsme paní Evu Nykodymovou z developerské společnosti Skanska Property, aby nám zodpověděla několik otázek:

Kdy a kde vznikl certifikát WELL? Kdo s tímto certifikátem přišel?

WELL (WELL Building Standard) je spravován společností WELL Building Institute™ (IWBI™), která je veřejně prospěšnou společností, jejímž hlavním posláním je zlepšovat lidské zdraví a pohodu v prostředí budov.

Činnost IWBI byl zahájena v roce 2013 společností Delos v návaznosti na závazek společnosti Clinton Global Initiative ze strany zakladatele společnosti Delos – Paul Scialla – zlepšit způsob, jakým lidé žijí tím, že se neustále vylepšují prostory, kde pracují s ohledem na bezpečné a zdravé pracovní prostředí.

Existují nějaké studie či analýzy, jaké hledisko bývá nejsložitější naplnit?

Standardně to jsou dle našich zkušeností Feature 04 a 01, spojené s kvalitou materiálů, které jsou v rámci budovy naistalovány. Feature 01 je hodnocen pak přímo hodnotitelem IWBI na místě v nově postavené budově, který měří kvalitu vzduchu v objektu jako jsou například organické látky TOC, prašné částice, formaldehyd. Důraz na kvalitu vnitřního prostředí je velmi vysoký.

Vlastníte Visionary v Praze 7 a Praga Studios v Praze 8, které jsou v programu registrované. Která budova se ucházela jako první o certifikát WELL v ČR? Stavěli jste první budovu s tím, že budete usilovat o WELL?

V ČR jsou zatím registrovány tři budovy, z toho jsou dvě naše. A to zmíněné Visionary a Praga studios. V ČR není momentálně žádná budova certifikována certifikací WELL, celosvětově mluvíme o 10 budovách, které jsou certifikovány WELL v rámci Core and Shell – administrativní objekty. Visionary jsme se rozhodli registrovat v okamžiku, kdy jela výstavba objektu naplno a byla dokončena monolitická konstrukce.

Plánujete pro další své administrativní budovy získat certifikát?

Ano, naše cesta je certifikovat veškeré naše běžící a budoucí administrativní budovy certifikací WELL, stejně jako je certifikujeme na LEED Platinu. Standardně celý proces trvá klidně až dva roky. Věřím, že se nám další budova brzy podaří certifikovat.

V nabídce nemovitostí máme obě budovy

Certifikát WELL je doslova tahounem v oblasti stavby kancelářských budov, který může pomoci posílit zdraví a pohodu na celém světě.

V naší české kotlině máme 3 budovy, které se ucházejí o certifikát WELL. Dva objekty máme v nabídce. Jedná se o budovu Visionary a Praga Studios. Vlastní je stavební a developerská skupina Skanska.

O aktuálním stavu se můžete přesvědčit na stránce International WELL Building Institute.

Administrativní budova Visionary

Tuhle budovu nemůžete minout. Kancelářský objekt Visionary najdete v ulici Argentinská, v Praze 7. Budova se nachází přímo u metra Nádraží Holešovice.

Objekt nabízí moderní zpracování s využitím veškerých dostupných inteligentních technologií (BMS – inteligentní systém řízení budov). Na střeše objektu bude přístupná terasa nabízející nádherný výhledy na Prahu.

Budova cílí na certifikát WELL a taktéž na certifikát LEED Platinum.

Kancelářský komplex Praga Studios

Budovu najdete v oblíbené a živé lokalitě Prahy 8, v ulici Pernerova. V samém srdci Karlín. Unikátní chytrá aplikace budovy, která propojuje všechny služby v budově a jejím okolí.

Budova cílí na certifikát WELL a taktéž na certifikát LEED Platinum.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./Skanska Property Czech Republic, s.r.o.

 

Related Posts