5 února, 2023
Investice a rozvoj

Developerská skupina T.E spouští vlastní investiční fond

Stavební a developerská skupina T.E zakládá fond kvalifikovaných investorů určený především pro poskytování mezaninového financování do vlastních projektů. Nashromážděné prostředky budou sloužit k financování akvizic projektů výhradně s pravomocným územním rozhodnutím či stavebním povolením. Fond je koncipovaný na sedm let.

Skupina T.E spustí do konce roku uzavřený investiční fond s názvem IRQ T.E Development I Fund. K investování do budoucích projektů developera bude fond využívat především tzv. mezaninové financování, ale i minoritní vklad do ekvity. Pracovat tak bude s dvousložkovým výnosem – s fixním ročním úročením a současně formou podílu investorů na zisku. Výše vstupní investice je stanovena na minimální hodnotu 2,5-3 milionů korun. Činnost fondu bude v rámci zhruba sedmi let rozdělena do tří fází. Prvního cca půl roku je vyčleněno na sběr kapitálu, další dva roky na akvizice a zbývajících pět let na realizaci výstavby a prodej.

„Mezaninový fond má pro investory řadu výhod, co se týká zajištění, výnosu i minimalizace rizik. Jejich peníze se zde nachází mezi bankou a podnikatelem, díky čemuž dostanou svůj zisk ihned po splacení bankovního úvěru, tedy ještě před samotným developerem. Zároveň získávají větší zhodnocení než v bance či podílových fondech. Fond také vždy investuje do konkrétních projektů skupiny T.E – investoři tedy vědí, na co jsou jejich peníze použity. Fond se bude navíc vztahovat pouze na stavební záměry s pravomocným územním rozhodnutím či stavebním povolením. U takových projektů lze výrazně lépe předvídat jejich budoucí hodnotu a dobu potřebnou k realizaci. To je pro ochranu a zhodnocení cizích peněz klíčové,“ vysvětluje partner skupiny T.E Martin Hubinger.

Vedle transparentnosti účelu, vyšší ziskovosti i stabilního výnosu je další výhodou pro investory fakt, že IRQ T.E Development I Fund je bezpoplatkový. Nevyplácí se odměny managementu a investiční komisi, veškeré náklady nese skupina T.E. Díky tomu je zaručena vyšší návratnost peněz i tlak na úspěšnost projektů. „Investice musí mít zajímavý a stabilní výnos a je potřeba nad ní mít kontrolu. U podílových fondů nebo dluhopisů se ztrácí velká část zisku na poplatcích a není vidět pod povrch. V případě hotové nemovitosti jsou zase nízké výnosy,“ podotýká Hubinger a dodává: „Jako vlastníci developerské společnosti máme navíc i my ve fondu vloženy privátní finance, a to za zcela stejných podmínek jako další investoři. Náš zájem je tak stoprocentně v souladu se zájmem fondu i jeho ostatních podílníků. Případná převaha individuálních zájmů je navíc ošetřena jednomyslným rozhodováním v rámci investiční komise.“

Zdroj/foto: Crest Communications a.s./T.E Development Group s.r.o.

Related Posts