26 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Logistické centrum v Dobrovízi koupila přední korejská investiční společnost; výnos je podobný jako u nejlepších kanceláří v Praze

Korejští investoři věří českým nemovitostem. Po několika prémiových kancelářských budovách v Praze nově získali největší tuzemské logistické centrum pojmenované po hlavním nájemci – Amazonu. Novým vlastníkem obří haly s pronajímatelnou plochou 125 000 m2 se stal významný investor z Jižní Koreje – Samsung Securities.

Nemovitost, v níž má lídr internetového prodeje Amazon nájemní smlouvu až do roku 2030, prodával investiční fond LOGISTIS, jenž je spravován mezinárodní asset manažerskou společností AEW. Ta dobrovízský areál vlastnila od jeho dokončení v roce 2015.

Kupní cena, kterou za budovu Amazonu nabídl korejský partner, přesáhla naše představy a motivovala naše investory k prodeji navzdory tomu, že naším primárním záměrem bylo cennou nemovitost si v portfoliu ponechat. Celý proces přitom trval kolem pěti měsíců,“ komentuje transakci Monika Hubková, asset manažerka LOGISTISu, která měla off-market transakci na starosti.

Obě strany akvizice se dohodly, že přesnou prodejní cenu nebudou publikovat. I tak se jedná o jednu z největších letošních transakcí na tuzemském investičním trhu. Zveřejněný yield (poměr mezi ročním nájmem a transakční cenou) dosáhl úrovně kolem 4 %. Podle poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate byl obdobný yield realizován u nejlepších kanceláří v centru Prahy, letos například u budovy DRN na Národní třídě nebo při prodeji Paláce Špork v Celnici (obě nemovitosti cca 4 %). Co se týče industriálních nemovitostí, jde z hlediska výnosu bezpochyby o rekordní transakci, která nebude jen tak překonána.

Z hlediska investorů je logistické centrum Amazonu v Dobrovízi ideální nemovitostí. Je velmi moderní, s vysokou certifikací ekologického provozu BREEAM Excellent a dlouhodobě obsazené špičkovým nájemcem, který díky rostoucím tržbám a aktivitám soustavně expanduje. Jeho distribuční základna v Dobrovízi se soustředí příjem, balení a odesílání zboží, jako jsou knihy, hračky anebo domácí potřeby koncovým zákazníkům.

Amazon Prague Airport HQ-9

Právě profil Amazonu a jeho aktivit zajímal Samsung Securities podobně jako samotná nemovitost, která se pyšní výjimečnou polohou v bezprostřední blízkosti mezinárodního Letiště Václava Havla v Praze. Zároveň nás překvapila míra angažmá externích poradců, kteří se do velké míry orientují také na korejské subjekty, jenž mají o evropské nemovitosti nebývalý zájem. U všech zúčastněných stran oceňujeme vysokou profesionalitu,“ popisuje Monika Hubková. Vyjádřením důvěry nového vlastníka je také fakt, že si ponechává kompletní tým property managementu.

„Jsme opravdu rádi, že jsme mohli při této významné a extrémně zajímavé transakci zastupovat našeho dlouhodobého klienta AEW a jejich investiční fond LOGISTIS.  V minulosti jsme již pomáhali při nákupu tohoto projektu distribučního centra Amazonu v Dobrovízi a jsme hrdí na to, že jsme LOGISTIS zastupovali po celou dobu, kdy drželi tuto investici v České republice.  Z minulosti již máme bohaté zkušenosti s investory z Jižní Koreje, kteří jsou v letošním roce na českém trhu velice aktivní.  Zastupovali jsme například jihokorejské investory při nákupu kancelářského komplexu Rustonka a kancelářské budovy Main Point Pankrác a zároveň jsme se s nimi potkali jako s protistranou při prodeji kancelářského komplexu Waltrovka,“ uvádí Michal Hink, vedoucí partner Dentons pro Českou republiku a spoluvedoucí nemovitostní praxe.

LOGISTIS se primárně věnuje výstavbě skladových hal ať už na spekulativní výstavbu nebo výstavbu klientovi přímo na míru. Fond aktuálně vlastní 138 industriálních budov v 54 lokalitách s kapacitou 4,2 milionů čtverečných metrů. Dalších 465 tis. m2 je ve výstavbě a přes 700 000 m2 ve stádiu přípravy. 59 % nemovitostí je alokováno ve Francii, 19 % v Německu a Beneluxu, 10 % v Itálii a ve Španělsku a 12 % v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Velikost a složení portfolia činí z fondu LOGISTIS, který vznikl v roce 1999, jednoho z lídrů segmentu průmyslových nemovitostí.

Na další expanzi má LOGISTIS připravených 750 milionů EUR. Soustředit se chce na výstavbu velkých logistických (nejlépe multimodálních) komplexů. Druhou skupinou nemovitostí, které by chtěl ve svém porfoliu rozšířít, jsou menší městské sklady. Takzvané City Docky bude fond dále rozvíjet ve Francii a v Německu, kde již nakoupil první projekt Berlíně.

Nemovitosti ve fondu LOGISTIS spojuje důraz na maximálně ekologický provoz vyjádřený získáním přísné certifikace. To je také podmínkou našich investorů pro další rozvoj a fungování fondu,“ objasňuje Monika Hubková. Stávající nemovitosti z portfolia LOGISTISu mají v rámci klasifikace GRESB pro industriální stavby 4 hvězdy s cílem plných pěti hvězd do roku 2020.

Poradci při transakci areálu Amazon v Dobrovízi

LOGISTIS – managed by AEW

  • Dentons – advokátní kancelář
  • TPA – finanční a daňové poradenství

Samsung Securities

  • Roebuck Asset Management – asset manager zaměřený na poradenství korejským investorům v Evropě
  • Kendall Square Asset Management – Korejský asset manager
  • Kinstellar / Ashurst – advokátní kanceláře
  • PwC – finanční due diligence
  • Savills – technické due diligence

AEW

AEW patří na celosvětovém trhu nemovitostí k největším asset managerským společnostem. Hodnota spravovaných nemovitostí aktuálně přesáhla 65 mld. EUR. AEW zaměstnává ve svých centrálách v Bostonu, Londýně, Paříži a Hongkongu více než 600 profesionálů a nabízí širokou škálu produktů pro investice do nemovitostí. AEW představuje platformu pro správu nemovitostí spadající pod Natixis Investment Managers.

AEW Ciloger se na celkové hodnotě portfolia AEW podílí polovinou, tedy 30 mld. EUR. Evropský tým AEW tvoří více než 400 zaměstnanců v deseti metropolích, včetně Prahy. Společnost má letité úspěšné zkušenosti s realizací investic nejrůznějšího typu, vždy s maximálním benefitem pro klienty. Během uplynulých 5 let AEW získala nebo prodala komerční nemovitosti v hodnotě přes 20 mld. EUR.

Zdroj/foto: Community s.r.o.

Related Posts