5 února, 2023
Výstavba a remodeling

Nová bytová výstavba v Praze byla první prázdninový měsíc doslova paralyzovaná

Stavební úřady během července daly zelenou jen osmi novým bytům v bytových domech. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). To je nejhorší červencový výsledek za posledních deset let.

Osm povolených bytů za měsíc je negativní zprávou pro všechny, kteří v Praze hledají vlastní bydlení. Pokud nových bytů nezačne rychleji přibývat, bude se stále ztenčovat množina těch, kteří na nový byt v metropoli dosáhnou. Paralyzovaná výstavba žene ceny vzhůru už několik let v řadě a za této situace se nedá čekat, že ceny začnou klesat. Jak vyplývá z Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který pravidelně zpracováváme, na nový byt v metropoli potřebují lidé už teď více než 14 ročních hrubých platů.

Výstavba Barrandez-vous odstartovala, projekt nabídne byty s parkem či kavárnou nejen pro osudová setkání

Výstavba bytů v Praze je nedostatečná

Podle výpočtů na základě čísel ČSÚ by se stejným tempem jako dosud v metropoli za rok povolilo pouze 4.039 nových bytů v bytových domech. Pokud bychom vzali v úvahu červencové tempo, bylo by to jen zoufalých 96 bytů. Praha, kde ceny kvůli nedostatku nové výstavby rok od roku rostou, přitom potřebuje minimálně deset tisíc nových jednotek ročně.

Central Group – Rezidence U Radnice

V žádné ze sousedních metropolí není tempo povolování tak pomalé jako v Praze. Dlouhodobě se tu v průměru povolují jen tři byty na tisíc obyvatel. Investoři přitom mají v přípravě 116 tisíc bytů v celkem 752 projektech. To by pokrylo bydlení pro čtvrt milionu lidí. Nová výstavba navíc významně přisypává do státního rozpočtu. Za každý průměrný nový byt v Praze stát dostane na daních zhruba milion korun. V době, kdy je potřeba nastartovat ekonomiku, má rychlejší povolování o to větší význam.

Stavební zákon vše nespasí, přináší ale významný posun

Dobrou zprávou, která by mohla zvrátit negativní trend poslední doby, je, že v průběhu léta vláda schválila nový stavební zákon. Ten slibuje zrychlení povolování, zjednodušení byrokracie, digitalizaci a dodržování lhůt ze strany státu – oproti současnému stavu jednoznačný posun vpřed. Zároveň ale došlo přijetím určitých kompromisů k deformaci původního progresivního návrhu. Stále proto doufáme, že se při schvalování v parlamentu a senátu ještě naskytne možnost vrátit se k původnímu záměru, který počítá například s variantou státních stavebních úřadů.

Central Group – Radlické výhledy – luxusní rodinné byty s klimatizací v zeleni a u metra

Velké problémy by také způsobilo, pokud by metropole měla přijít o Pražské stavební předpisy. Možnost vlastního systému územního plánování a stavebních předpisů by měla mít i další krajská města. Ta spolu s Prahou plní nadlokální funkce pro širší území a táhnou ekonomiku celé země.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto- Harfa Design Residence

Related Posts