5 února, 2023
Investice a rozvoj

Nejžádanější nemovitosti se zmenšují

Makléři společnosti M&M Reality sledují, že v Praze i v Brně začali lidé kupovat menší byty než dříve. Pod tlakem vysokých cen jsou nuceni dělat kompromisy. V obou městech rovněž ubývá nákupů z důvodu řešení vlastní bytové otázky, a naopak přibývá těch za účelem investice. Ovšem ve třetím největším městě v zemi už je situace jiná. Ostrava stále hlásí poptávku po bytech „rodinných“ rozměrů, jejichž ceny už rok stagnují.

Za byt 2+kk v panelovém domě v metropoli o velikosti 44 metrů čtverečních dnes prodávající běžně získají i 3,5 milionů korun. To je částka, za kterou by před třemi lety kupující získal byt s místností navíc. Dnes ovšem ceny pražských bytů 3+kk a 3+1 s přibližnou rozlohou 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech. Růst cen, které v některých pražských lokalitách už dosáhly hranice, jež jsou zájemci ještě ochotni akceptovat, se projevil na poptávce. Kupující jsou nuceni dělat kompromisy, případně jít do podnájmu, ti movitější nakupují za účelem investice.

„V Praze v současné době registrujeme největší zájem o byty 2+kk, které slouží jako takzvané startovací bydlení, ale rovněž jako investiční nemovitosti. Je po nich také značná poptávka ze strany starších manželských párů, které se po odchodu dětí ze společné domácnosti stěhují do menšího. Tyto nemovitosti se prodávají jednoznačně nejrychleji, a to jak ve VIP, tak v okrajovějších lokalitách,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Stále jsou podle něho poptávané také byty 3+kk až 4+kk vhodné pro rodiny s dětmi, ale méně než dříve a klienti u nich dávají přednost širšímu centru města a okrajovějším lokalitám. „Tato cílová skupina mívá napjatější rozpočet a více řeší celkovou částku za byt,“ konstatuje Jan Martina.

Podobná situace je v moravské Metropoli. „V Brně se v tuto chvíli nejrychleji prodávají byty, které noví majitelé nepotřebují k vyřešení vlastní bytové situace, ale pořizují si je jako investici. Jde o byty do 50 metrů čtverečních o dispozicích 1+kk až 2+1,“ přibližuje Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Platí to dle jejích slov pro byty napříč celým Brnem, ve starší zástavbě i v novostavbách. „Díky zhoršeným podmínkám pro získání úvěru především pro mladou generaci vzrůstá zájem o pronájmy, čímž se zvyšuje i poptávka investorů,“ pokračuje Odehnalová.

Ovšem Ostrava už je na tom jinak. „Největší zájem je stále o byty 3+1 v centru a širším centru města. Klienti se nijak neomezují a nakupují dle svých potřeb. Ceny bytů v této kategorii se navíc pohybují na stejné úrovni jako vloni. Po značném nárůstu v letech 2015 až 2017, tedy začaly ceny ve městě už letos stagnovat,“ konstatuje Jakub Čepica, vedoucí pobočky Ostrava-Poruba společnosti M&M Reality. A dodává, že 70 metrový byt v panelovém domě v Porubě, po celkové rekonstrukci, se dnes prodává za cenu okolo 2 milionů korun, tedy srovnatelnou s koncem loňského roku.

Zdroj/foto: M&M reality/Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts