8 května, 2021
Průmysl a logistika

Nájemci skladů stále více sázejí na renegociace

Výroba a logistika dosud odolávaly negativním prognózám dopadů Covid-19 na realitní trh. Aktuální čísla za 1. kvartál letošního roku ale leccos naznačují. Hrubá realizovaná poptávka meziročně klesla o 26 procent, což by implikovalo možné dopady Covid-19 a ochlazení trhu. Ale hned druhé číslo naznačuje opačný trend – skokově vzrostl podíl renegociací. Tedy, řada nájemců se ve sledovaném období rozhodla prodloužit nájem ve stávajících prostorách.

Jak už jsme uvedli v předchozím článku níže, ani trh průmyslových prostor nezůstane netknutý zpomalením globální ekonomiky. Nemusí jít nutně o propad – spíše přeskupení, reformulaci poptávky.

Dlouhodobě sledujeme například stoupající poptávku po menších distribučních centrech, jak ze strany operátorů e-commerce a maloobchodních firem, tak ze strany poskytovatelů logistických služeb, kteří pro výše uvedené typy klientů často zajišťují distribuci.

DHL – Panattoni Cheb

Vítězi turbulence spojené s koronavirovou pandemií jsou jednoznačně e-commerce firmy. Od poloviny března jsme byli svědky zejména akutních požadavků na krátkodobé pronájmy, coby reakci na skokově zvýšenou poptávku trhu zejména v oblasti distribuce potravin. Nyní na vzniklou situaci začali reagovat velcí hráči provozující internetové obchody se spotřebním zbožím.

Nájemníci skladů – centralizace zásob

“Je zřejmé, že část toků zboží se přemísťuje z kamenných obchodů na internet. Logistické firmy s širším portfoliem zákazníků tímto nejsou ohroženy, protože zboží je i nadále třeba skladovat v centrálních skladech. Rozdíl je v tom, že roste podíl zásilek ke koncovým spotřebitelům na úkor kamenných obchodů. Klienti tak čím dál častěji hledají realitní řešení pro centralizaci zásob, která napomáhá vyšší efektivitě dodavatelsko-odběratelského řetězce.”, říká Dušan Drábek, vedoucí týmu průmyslových nemovitostí BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku a Slovensko.

Za pozornost stojí rozbor aktivity developerů tzn. nové výstavby skladových ploch. Developeři se i v 1. kvartále tohoto roku směle pouštěli do spekulativní výstavby, bez zajištěného nájemce. Do konce března bylo na trh dodáno více než 210 000 m² nových moderních skladových prostor. Ve výstavbě zůstávalo 478 300 m², přitom nejvíce rozestavěných projektů se nachází v Moravskoslezském kraji (27 %) a Plzeňském kraji (19 %).

Trh průmyslových prostor je na novou situaci připravený; poptávka firem zůstává velmi silná

Nemáme dosud informaci, že by byl nějaký projekt zastaven. Očekáváme však, že míra spekulativní výstavby nyní poklesne. Rozpracované projekty z předkrizového období probíhají dál, někdy jsou jen pozdržena finální rozhodnutí ze strany zahraničních centrál. Za pozitivní lze považovat to, že vznikají plány na projekty v budoucnosti, tedy že developerská aktivita (vyjádřená i velkým zájmem investičních fondů a společností) neustává.

Kompletní logistický report za první čtvrtletí tohoto roku najdete ke stažení ZDE.

Zdroj/foto: Community s.r.o./Titulní foto – CTPark Ostrava

Podobné příspěvky