5 února, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Central Group: Poptávka po nových bytech nabrala neskutečné tempo

V Praze se od ledna do března letošního roku povolilo jen 1.027 nových bytů v bytových domech. Za stejné období se přitom prodalo rekordních 2.100 bytů, tedy více než dvakrát tolik, kolik úřady povolily. Extrémní nepoměr mezi poptávkou a nabídkou je hlavní příčinou růstu cen. Prodejní cena nových bytů od roku 2015 vzrostla dvojnásobně na 112 tisíc korun za metr čtvereční.

Poptávka po nových bytech nabrala v posledních měsících neskutečné tempo. Lidé kupují nejvíce za posledních deset let. Developeři by byli připraveni na poptávku reagovat. Podle statistik Central Group je v Praze v přípravě přes 120 tisíc bytů. Kvůli komplikovaným povolovacím procesům však počet povolených nových bytů dál výrazně zaostává. Od ledna do března se v metropoli povolilo jen 1.027 bytů v bytových domech. To by stávající vysokou poptávku nestačilo pokrýt ani z poloviny.

Gotthard Yard, projekt v srdci pražské Bubenče

Současným tempem schvalování nové výstavby by Praha mohla dosáhnout kolem 4 tisíc nových bytů za rok. Aby se začal srovnávat propastný deficit mezi prodanými a povolenými byty, potřebovala by ale metropole povolovat alespoň 10.000 bytů ročně.

Central Group – Park Zahradní Město II.

Velký převis poptávky po novém bydlení nepřestává hnát ceny nemovitostí vzhůru. Cena za metr čtvereční je v Praze už více než 112 tisíc korun. Nabídková cena, která se vztahuje k ještě neprodaným bytům, se dokonce poprvé přehoupla přes 120 tisíc korun za metr čtvereční a od roku 2015 tak vzrostla už o 92 %.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Central group – Výhledy Chodovec

Related Posts