25 června, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Gotthard Yard, projekt v srdci pražské Bubenče

V srdci městské části Praha 6 – Bubeneč, která se do povědomí Pražanů zapsala svými honosnými vilami zasazenými mezi rozkvetlými parky, probíhá rehabilitace kulturní nemovité památky, unikátního developerského projektu s názvem Gotthard Yard. Ten nabídne luxusní bydlení v 25 pečlivě rekonstruovaných bytech.

Záměrem developera ze skupiny SFG holding, a. s., bylo citlivě a s posvěcením Památkového ústavu hl. m. Prahy restaurovat historické, pozdně secesní prvky budovy a propojit je s moderně upraveným, komfortním bydlením, jež současně působí nadčasově a tradičně. Za kompletní podobou rehabilitace činžovního domu stojí studio P6PA+Architects, investorem je pak developerská divize společnosti SFG Holding. Hodnota projektu po dokončení se odhaduje na zhruba 250 milionů korun. První majitelé se na své nové byty mohou těšit již v první polovině letošního roku.

„Jedinečným prvkem projektu jsou nově budované ‚townhousy‘, jež jsou plnohodnotně provázané se všudypřítomnou zelení. Ta se výrazně vpisuje i do venkovní části, která je tvořena rozlehlou společenskou zahradou se střední a vysokou zelení. Zde vzniká pro nové uživatele odpočinkový prostor s relaxačním koutem a wellness zónou se saunou a vířivkou. A právě díky spojení exteriérových momentů s tradiční typologií bydlení v kombinaci s dobovými materiály je tento projekt zcela unikátní,“ míní Martin Klejna ze studia P6PA+Architects.

Star Group vytvoří v Nových Chabrech pro nové i stávající rezidenty rozlehlý park

Historické detaily se snoubí s moderním bydlením

Developerský tým věnoval při návrhu zvýšenou pozornost detailům: šetrně restauroval původní prvky meziválečného dekorativismu, které sahají do třicátých let 20. století, a pozdní secesi završil současnými technologiemi a možnostmi. K rekonstrukci musel využít dobové materiály, protože na domě během uplynulých let přibyly nevhodné druhotné zásahy, které je nutné odstranit. Plasticitu fasády bude nově zvýrazňovat citlivé podsvícení, dešťové svody budou kompletně provedeny z mědi.

„Restaurovat kulturní nemovitou památku je opravdový oříšek, na stavbě musí být zachovány historické prvky – mj. okna, dveře, kování, terazzo, na což přísně dohlíží odbor památkové péče. Byty zároveň musí vyhovovat současným požadavkům moderního bydlení, které schvalují další dotčené orgány, takže byty osazujeme podlahovým topením, zabezpečovacím systémem i kouřovými čidly. Zajistit dodavatele stavebních prací, speciálních restaurátorských prací nebo i konkrétních historických prvků je samozřejmě velmi složité, protože mnohým chybí zkušenosti s realizací podobných staveb, a od toho se pak odvíjí i finanční náročnost takového projektu. Ve finále pak nespočet takovýchto krásných staveb chátrá,“ říká CEO SFG Holding Michal Dědek.

Zvláštní důraz pak kladli architekti na vnitřní domovní prostor, kde je v návrhu patrná velká provázanost s historickým řemeslným a architektonickým detailem.

„Ten významně formuje samotný komfort bydlení, kde osvěží nadčasové materiály jako mosaz, bělený dub nebo např. terazzo,“ říká Klejna.

Název projektu odkazuje na blízký barokní kostel svatého Gotharda, jehož historie sahá do 12. století a tvoří nedílnou součást dějin městské čtvrti. Dům stojí mezi dvěma stanicemi metra a s blízkou dostupností rozlehlých ploch zeleně parků Královské obory, dnes nazývaného Stromovka, a Mariánských hradeb. Oba slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Na tyto parky navazuje záměr zahradních úprav dvorní parcely domu.

Více o SFG Holding

SFG Holding vznikl v roce 2019 sloučením dvou samostatných společností Success Group a Finin Group, za nimiž stojí jejich zakladatelé Tereza Kouklová a Michal Dědek. Holding se věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců i firem, realitním službám, projektovému řízení a investicím do developmentu, nemovitostí a startupů.

Zdroj/foto: HustáKomunikejšn s.r.o.

Related Posts