14 července, 2024
Administrativní centra a kanceláře

Největší růst prostor pronajímaných flexibilních kanceláří. V Evropě loni přibylo rekordních téměř 700 000 m2

Zájem o využívání plně servisovaných flexibilních kanceláří v Evropě výrazně roste. Zatímco se prostor pro tento typ kanceláří, které zákazníci využívají dle svých potřeb, v roce 2010 navýšil jen o necelých 100 000 m2, loňský rok přinesl takřka sedminásobně vyšší nárůst. Od začátku desetiletí, kdy v Evropě existoval zhruba jeden milion čtverečních metrů flexibilních kanceláří, se tyto prostory rozrostly na necelých 3,5 milionu m2. Údaje zveřejnila realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL). Odborníci ze společnosti Business Link Visionary výrazný rozvoj přičítají zejména změně charakteru práce a novým nárokům na pracovní prostředí.

Změna charakteru práce, digitalizace a robotizace, firemní data na cloudu a nové standardy rychlého internetového připojení. To jsou důvody, proč v Evropě v posledních letech velmi výrazně roste prostor flexibilních kanceláří. Růst zájmu potvrzuje i Business Link Visionary, prémiové pražské centrum plně servisovaných flexibilních kanceláří.

Moderní flexibilní kanceláře nabízejí kreativní pracovní prostor, ve kterém je k dispozici široká škála služeb a lidem se v něm velmi dobře pracuje. Nemusí se o nic starat a mohou se plně soustředit pouze na své pracovní úkoly. Nejvíce je využívají lidé na volné noze, start-upy a společnosti do 500 zaměstnanců. Naše centrum jsme otevřeli na konci loňského roku a od té doby počet zájemců roste,“ uvádí Jana Gerhátová ze společnosti Business Link Visionary.

Nepracujeme pouze v práci

Průzkum JLL ukazuje, že 56 % zaměstnanců v současnosti pracuje alespoň jednou měsíčně z jiných firemních prostor, 54 % zaměstnanců z domu, 36 % ve veřejné dopravě a 34 % v coworkingových prostorách nebo kavárnách.

K tradičnímu pojetí kanceláří existují již dnes zajímavé alternativy, které pracovníci rádi využívají. Jak bude flexibilita pracovní síly stoupat, bude růst poptávka po flexibilních kancelářích,“ vysvětluje Gerhátová a dodává, že další skupinou zákazníků jsou společnosti, které utváří speciální týmy pro časově ohraničené projekty a hledají pro ně prostory, kde se mohou soustředit výhradně na dosažení stanoveného cíle.

Business Link Visionary – Kanceláře

Londýn – lídr v oblasti flexibilních kanceláří

V 80. letech minulého století nastal rozvoj tradičních servisovaných kanceláří s variabilní dobou pronájmu a tradiční korporátní kulturou. Coworking existuje zhruba stejně dlouho, do popředí se ale dostal až po globální ekonomické krizi.

Coworking navíc přišel s novou koncepcí pracovního prostředí. Důraz je kladen na design, vybavení, pracovní kulturu, spolupráci, otevřenost a společné workshopy. Termínem, který zastřešuje tradiční servisované kanceláře s variabilní dobou pronájmu, coworkingové prostory i hybridní kancelářské prostory, je dnes označení flexibilní kanceláře (nebo také flexibilní pracovní prostory).

V současné době mají v rámci tohoto označení na 20 největších evropských trzích nejsilnější zastoupení servisované kanceláře (45 %). Poté následuje hybridní pracovní prostor (34 %) a coworking (21 %). „Jasným evropským lídrem je centrální Londýn, v němž se nachází asi 30 % prostor všech flexibilních kanceláří v Evropě,“ uzavírá Jana Gerhátová z centra Business Link Visionary, které je v České republice průkopníkem trendu typickým pro byznysová centra, jakými jsou právě Londýn nebo americký New York.

Zdroj/foto: Allmedia4U s.r.o.

Related Posts