22 července, 2024
Administrativní centra a kanceláře

Příběhy kancelářských budov: Projekt Florentinum nahradil budovy bývalého Rudého Práva

Florentinum je nadčasovou stavbou a výjimečným prostorem pro obchodníky, hlásící se k dědictví evropské kulturní tradice. Administrativní devítipodlažní palác s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou se nachází v centru Prahy mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci. Společnosti Penta Investments trvala stavba o celkové rozloze 126 000 m2 podlažní plochy rok a půl. Autorem je studio Cigler Marani Architects.

Co stálo na místě dnešního Florentina dříve?

Florentinum vyrostlo na místě bývalého objektu České typografie, kde sídlil také deník Rudé Právo v pražské části Florenc. Florenc v katastru Nového města vznikala již v průběhu 14. století z iniciativy Karla IV. V druhé polovině 19. století vznikla soustředěná zástavba, tvoří hlavní obchodní cestu z centra Prahy na východ. Jedná se o dnešní ulice Na Poříčí a navazující Sokolovskou. Tato čtvrť si tak získala status reprezentativní městské části. Původní komplex, mezi Masarykovým nádražím a ulicí Na Poříčí, se skládal ze šesti kancelářských budov, skladů a továrních hal. Budova České typografie byla ale často vnímaná jako urbanistický omyl, hyzdící historickou část města a již při své výstavbě koncem 80. let narážela na odpor oborníků z řad architektů a památkové péče. Demolice komplexu České typografie započala v roce 2012 a začátkem roku 2014 došlo k otevření nového administrativního areálu Florentinum.

Florentinum dnes

Jeho součástí je kromě rozlehlých kancelářských prostor i obchodní galerie, restaurace nebo prostorné náměstí Piazza. K budově přiléhá také Desfourská zahrada, pojmenována po vedlejším Desfourském paláci z roku 1845, který se částečně zachoval. Západní křídlo a zahradní pavilon však byly zničeny již během výstavby komplexu České typografie. Oproti původní stavbě Florentinum více respektuje ráz městské čtvrti a nevyčnívá nad okolními domy. Pojmenování Florentinum vychází z oblastního názvu Florenc, odkazujícího na významné italské město, a asociuje tak centrum evropské renesance.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./Penta Investments, s.r.o.

Related Posts