4 prosince, 2023
Architektura a design

Aparthotel s živou fasádou dotvoří Veletržní ulici

Chodci míjející východní stranu nového obchodní centra Stromovka si možná lámali hlavu, proč je fasáda z této strany prázdná a bez oken. Odpověď je jednoduchá, v budoucnu bude mezi ním a architektonickou perlou 70. let, Parkhotelem, stát nová stavba. Projekt s názvem Aparthotel získal na podzim loňského roku územní rozhodnutí, jako další krok ho čeká stavební povolení. Objekt Aparthotelu navrhlo pro společnost Holešovice Office Center architektonické studio LOXIA.

Průčelí budovy bude dynamické i elegantní

Aparthotel byl citlivě navržen tak, aby dokončil blok, pozvednul veřejný prostor a zároveň k sobě nepoutal tolik pozornosti, která se přirozeně obrací k sousednímu ikonického Parkhotelu. Nový objekt sahá do výšky 6 nadzemních pater a jeho dvě podzemní podlaží obsáhnou parkoviště pro oba hotely – pro Parkhotel i Aparthotel. Návštěvníkům hotelu budou k dispozici jednopokojové a dvoupokojové byty.

„Těm všem jsme navrhli dynamický prvek v podobě posuvných panelů z mléčného skla, které budou variabilně překrývat jejich lodžie a okna. Díky tomu bude budova zvenku každou chvilku jiná,“ popisuje záměr hlavní architektka LOXIA, Jana Mastíková.

Aparthotel musí efektivně zapadnout do veřejného prostoru

V přízemí jsou plánovány komerční jednotky vhodné pro restaurace, bistra, různé služby a obchody, které parter přirozeně oživí. Rovněž parter mezi Aparthotelem a Parkhotelem bude hojně využíván pro obchodní jednotky. V druhém nadzemním podlaží projekt počítá také se společnou zelenou střechou, která bude sloužit nejen jednotkám, které s ní přímo sousedí, ale též jako místo setkávání a relaxace rezidentům. Část střechy v nejvyšším podlaží bude rovněž ozeleněna.

Hotely v centru Prahy opustí do konce roku 65 % zaměstnanců, ekonomika přijde o desítky miliard

„Plánuje se, že v budoucnu bude nedaleko otevřena železniční zastávka. Museli jsme proto v návrhu počítat s tím, že před hotelem bude proudit oproti současnému stavu mnohem více lidí,“ dodává za svůj tým úspěšná architektka. K oživení veřejného prostoru dojde také přidáním stromů a nového mobiliáře podél ulice Veletržní, které bylo koordinováno se studií tzv. „Letenského kříže“ od IPR Praha.

Architekti museli respektovat památkovou zónu, historii a genius loci. Holešovice jsou typické svou pravoúhlou sítí ulic a blokovou zástavbou. Aparthotel tak dotvoří ucelený blok, je ve stejné linii s obchodním centrem a zakryje jeho nepříliš atraktivní boční fasádu. Tak jako obchodnímu centru, i novému objektu trvalo řadu let, než získalo od městské části zelenou. LOXIA začala Aparthotel tvořit už v roce 2013.

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již téměř 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Architektonické studio LOXIA je specialistou a největším projektantem bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi další významné projekty studia LOXIA patří například zakřivené sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pocházejí také rezidenční komplexy SUOMI Hloubětín, nebo obytné soubory Kajetánka v pražském Břevnově či rezidence Chateau Troja. Architektonicky nápaditá a hravá je i nedávno dokončená budova Argentinská Office Building na Praze 7 či budova nové radnice Prahy 12, která právě roste v Modřanech.

Zdroj/foto: Omnimedia s.r.o.

Related Posts