26 března, 2023
Architektura a design

Flow East odhalil v budově Forum sochu inspirovanou Kafkovým dílem

Forum, jedna z historicky nejvýznamnějších budov Václavského náměstí, se stala domovem zcela nové sochy inspirované jejím nejslavnějším obyvatelem, spisovatelem Franzem Kafkou. Za projektem stojí společnost Flow East, majitel budovy a patron pražského umění.

Dílo připomíná slavnou Kafkovu novelu Proměna, ve které se hlavní hrdina promění v hmyz. Sochu, která zobrazuje obřího brouka sedícího na hrudi muže z matného transparentního skla, vytvořili renomovaný sklářský výtvarník Petr Stanický působící na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a mladá sochařka Irena Armutidisová. Stanický, jehož práce zkoumá lidskou mysl a emoce, byl zodpovědný za realizaci konceptu společnosti Flow East. Irena Armutidisová vytvořila původní hliněný model postavy, který byl následně přenesen do voskové formy.

Central Group dá studentům možnost navrhnout část nové čtvrti v Praze 6. Soutěží se o 175 tisíc a stáž u architekta Hniličky

„S konceptem přišel James Woolf, CEO Flow East, který chtěl vzdát hold dílu Franze Kafky z dob, kdy v budově pracoval jako zaměstnanec pojišťovny Generali. Když Forum koupil Flow East, byl na Císařském schodišti pouze prázdný prostor. Nová socha je transparentní, přiznává původní chybějící dílo a zlatý brouk reprezentuje Kafkovu Proměnu,“ říká Petr Stanický.

„Myšlenka vracet se k minulosti a uznat její neustálou přítomnost v našem každodenním životě je mi velmi blízká i v mé vlastní práci, takže se mi tento projekt opravdu líbil. Vytváření sochy byl složitý proces: vosková figurína byla rozdělena do tří segmentů, zaformována a poté v ní bylo utaveno sklo, části byl vybroušeny a spojeny ve výslednou sochu. Výsledkem je výrazný a vizuálně nápaditý doplněk neoklasického schodiště.“

Zakladatel a CEO Flow East James Woolf vysvětlil myšlenku stojící za projektem: „Forum je jednou z nejpozoruhodnějších historických budov na Václavském náměstí. Se svými balkony a střešní kupolí vypadá spíš jako palác než jako kancelářská nemovitost. Historie budovy – spojená také s Franzem Kafkou – je však méně známá. Vzhledem k našemu dlouhodobému cíli podporovat umění v Praze prostřednictvím iniciativ, jako byl například Flow East Art Hub, bylo zadání speciálního uměleckého díla nejvhodnějším způsobem, jak zdůraznit spojení mezi Kafkou a Forem. Myslím, že výsledná socha dokonale vystihuje ducha Kafkovy práce a je v souladu s majestátním stylem budovy.“

Socha se nachází ve výklenku v rameni Císařského schodiště, dominanty budovy s pozoruhodnou štukovou výzdobou. Forum, navržené renomovaným vídeňským architektem Friedrichem Ohmannem bylo dokončeno v roce 1896 a původně v něm sídlila pojišťovna Assicurazioni Generali, v níž v první dekádě 20. století pracoval právě Franz Kafka. Nyní se zde nacházejí prémiové maloobchodní a kancelářské prostory, které v současné době využívají přední společnosti, jakými jsou H&M, Sephora, AON, Mattel či Britská obchodní komora.

„Flow East měl velmi přesnou představu o tom, jak by mělo dílo vypadat,“ říká sochařka Irena Armutidisová. „Při modelování jsem se opírala o klasické antické prvky. Od přenesení myšlenky Flow na papír až po výrobu hliněného modelu a jeho následné odlévání do laminátu bylo mým cílem co nejvěrněji zapracovat stanovený koncept.“

O společnosti Flow East

Flow East a.s. je dlouhodobý soukromý investor vlastnící portfolio prvotřídních komerčních, maloobchodních a rezidenčních nemovitostí v Praze a v přilehlých oblastech o celkové rozloze přesahující 200 000 m2. Společnost působí v České republice od roku 1990, kdy byla založena současným majitelem Jamesem Woolfem, britským občanem s českými kořeny.

Stávajícím vlajkovým projektem společnosti je výstavba nového prvotřídního kancelářského a maloobchodního objektu „The Flow Building“ na pražském Václavském náměstí v hodnotě 2 miliard korun českých. The Flow Building poskytne uživatelům tři patra maloobchodních prostor a sedm pater energeticky efektivních, udržitelných kanceláři třídy A. To vše na 2 500 m2 podlahové plochy v každém z pater, v nové ikonické budově se střešní terasou poskytující výhled na Pražský hrad.

Zdroj/foto: Best Communications s.r.o.

Related Posts