16 července, 2024
Architektura a design

Panorama City a Grand Hotel Kempinski High Tatras nominovány mezi stavby století

Za unikátním projektem „České a Slovenské stavby století“ stojí stovky odborníků z oblasti architektury, stavebnictví a designu z České komory autorizovaných inženýrů a techniků, Českého svazu stavebních inženýrů, České komory stavebních inženýrů, Slovenského svazu stavebních inženýrů a SIA – Rady pro výstavbu ČR. Cílem je propagace největších úspěchů českého a slovenského stavitelství v uplynulé stoleté, které budou součástí oslav vzniku samostatné Československé republiky. Komise složená ze zástupců české odborné platformy nakonec nominovala 66 staveb za českou stranu a 34 za slovenský, z toho až dvě stavby patří do portfolia JTRE.

Za citlivou rekonstrukci památkově chráněného komplexu Grand Hotel Kempinski High Tatras, která skloubila původní architekturu léčebného domu Hviezdoslav s luxusním zařízením, které nabízí současnost se do seznamu dostal i pětihvězdičkový hotel ve Vysokých Tatrách. Společnost JTRE spojila tři hlavní budovy a dokončila moderní technické zázemí, obslužnou infrastrukturu a servis. Zrekonstruovaná restaurace, konferenčního a taneční sály jako originálů a dobových kopií, jakož i použitím původních barev a materiálů, jde o nejvěrněji obnovení historického objektu. Hotel má 98 pokojů a apartmánů, přičemž každý pokoj je jedinečná. Budova Grand Hotelu Kempinski High Tatras je národní kulturní památkou a kandidátem mezi stovkou staveb století.

Mezi stavby století zařadila komise i moderní a nedávno dokončený obytný komplex Panorama City, který představují dvě, v současnosti nejvyšší, budovy na Slovensku. Ikonické věže díky originálnímu trojúhelníkovému tvaru a natočení si navzájem nestíní a působí opticky štíhle. Bydlícím umožňují unikátní výhled na Bratislavu a zároveň dotvářejí panorama hlavního města. Mestskosť objektu zdůraznil parter s pestrou nabídkou obchodních provozů a služeb pro obyvatele i návštěvníky s vyústěním do příjemného prostředí jediného bratislavského byznys Panorama Parku. Ten vyplňuje celý vnitroblok a spolu s dětským hřištěm, lavičkami a kontaktní fontánou poskytuje prostor pro relaxaci a odpočinek. Impozantní věže Panorama City získali titul Stavba roku 2016 a Cenu Stavební fakulty STU v Bratislavě za uplatnění vědy a techniky v realizaci. Stylový a moderní komplex se tak právem ocitl mezi dalším nominovanými stavbami století ze Slovenska, jako například budova Mander v Bratislavě, Kolonádní most v Piešťanech, druhá budova Matice slovenské v Martině, Vodní elektrárna Čierny Váh nebo i Hutní kombinát U.S. Steel Košice.

Hlasovat za nominované stavby může veřejnost na webových stránkách projektu do 15. září tohoto roku. Lidé mohou přidělit hlas jedné až deseti stavbám a výsledky hlasování budou slavnostně vyhlášeny na stavebním veletrhu For Arch.

Zdroj/foto: J&T REAL ESTATE, a. s./(www.panoramacity.sk), (www.kempinski.com)

Related Posts