27 května, 2024
Facility a technologie budov

Zelená střecha Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň získala cenu veřejnosti a především ochlazuje v horkých dnech!

S přetrvávajícími tropickými teplotami vynikají výhody zelených střech, jakou třeba má Onkologický pavilon Fakultní nemocnice Plzeň. Střecha, která nabízí 5 600 m2 zeleně přímo na střeše nemocnice, ochlazuje okolí a skýtá zajímavý prostor pro odpočinek. Projekt realizovaný společností Skanska navíc získal cenu veřejnosti v soutěži Zelené střechy.

Projekt je víceúrovňovou zelenou střechou, která se skládá celkem ze tří částí. Největší plochu pokrývá střecha v úrovni prvního nadzemního podlaží, která je určená k pobytu či procházce. Kromě možnosti relaxace je výhodou zelené střechy především schopnost udržet v budově příjemnou teplotu i v horkých letních dnech. „Na snižování teploty se podepisuje především schopnost rostlin udržovat ve svém vegetačním pásu přibližně stejné podmínky po celý rok a snižují tak výkyvy teplot. I v horkých dnech, jako jsou tyto, tak v zelených budovách bývá mnohem snesitelněji,“ říká Karel Fronk, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje společnosti Skanska.

FN Plzeň – Zelená střecha

Výhody zelené střechy však nekončí u schopnosti regulovat teplotu v budově. Díky zelené střeše se prodlužuje životnost hydroizolace budovy, jelikož vegetace chrání střechu před UV zářením, mechanickým poškozením a díky schopnosti zadržovat srážkovou vodu, není potřeba se o ní v kombinaci s vhodnými rostlinami víceméně starat. „Díky zeleným střechám získávají majitelé klidnou zahradu i v samotném centru města. Zelená střecha zlepšuje náladu, snižuje účty za energie, zvyšuje hodnotu domu a také snižuje hlučnost a možnost vzniku požáru,“ dodává Fronk.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o.

Related Posts