28 února, 2024
Investice a rozvoj

Aktuální CG-Index: Byt v Praze stojí o pět ročních platů více než ve Vídni

Dostupnost bydlení v Praze se letos nepatrně zlepšila, ale stále je nesrovnatelně horší než v okolních metropolích. Na průměrný 70metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 13,9 roku. Například ve Vídni je to jen 8,7 roku. Vyplývá to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který pravidelně zpracovává největší rezidenční stavitel v Česku Central Group. Oproti loňskému roku jde sice o mírné zlepšení, ve mzdových statistikách se ovšem zatím neprojevil vliv koronavirové krize.

Hlavním problémem je pomalé povolování nových bytů

Průměrný Pražan by za nový 70metrový byt v Praze utratil svou hrubou mzdu za 13,9 roku. Díky rychlejšímu růstu mezd (+ 4,5 %) oproti cenám bytů (+2,1 %) je to sice méně než před půl rokem, kdy byl CG-Index 14,2. Ještě před šesti lety ale na stejný byt stačilo o čtyři roční hrubé mzdy méně.

Index dostupnosti bydlení (CG-Index)

Ukazatel, kolik průměrných ročních hrubých mezd je třeba na koupi průměrného 70metrového bytu. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 48.035 Kč, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 8.003.414 Kč. Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality. Ukazuje daleko přesněji než jiné statistiky situaci vztaženou přímo k Praze, kde je příjmová i bytová situace zcela jiná než ve zbytku republiky.

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska Reality), data k 1. 11. 2020

Ve srovnání s metropolemi v okolních zemích je dostupnost bydlení v Praze dlouhodobě zdaleka nejhorší. „V Mnichově potřebují na koupi průměrného nového bytu o dvě roční mzdy méně, ve Vídni dokonce o pět. Tam se totiž nová výstavba povoluje mnohem rychleji než u nás. V Mnichově nebo Vídni se v přepočtu na tisíc obyvatel také dlouhodobě povoluje dvakrát až třikrát tolik bytů co v Praze,“ říká zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech. Praha – ceny: Central Group, Trigema, Skanska Reality (3Q 2020), mzdy: ISPV (1H 2020); Bratislava – ceny: Bencont (4Q 2019), mzdy: Bratislava v číslach 2019, Štatistický úrad SR; Berlín, Mnichov – ceny: de.Statista.com (2019), mzdy: statistické úřady spolkových zemí, gehalt.de (Mnichov); Vídeň – ceny: bulwiengesa+Standort+Markt (2018); mzdy: Statistik Austria (2018); Varšava – ceny: Narodowy Bank Polski (1Q 2020), mzdy: Główny Urzad Statystyczny (2Q 2019)

Ceny bytů v Praze vzrostly od roku 2015 o 96 procent

Horší dostupnost souvisí nejen s pomalým povolováním, ale také s velkým zdražováním stavebních prací, materiálů i pozemků. V důsledku toho od roku 2015 stouply prodejní ceny nových bytů v hlavním městě téměř dvojnásobně.

Central Group – Rezidence U Radnice

„Zatímco na začátku roku 2015 byla průměrná prodejní cena nových bytů v Praze kolem 56 tisíc korun za metr čtvereční, nyní je přes 110 tisíc. Očekáváme, že letos stoupnou ceny nových bytů jen v nižších jednotkách procent a příští rok by měly stagnovat,“ dodává Kunovský.

AFI Europe dokončila 4. fázi rezidenčního projektu Tulipa Třebešín

Koronavirus přinesl změny na bytovém trhu

Cenová úroveň nových bytů bude kvůli trvajícímu nedostatku bytů v nabídce stabilní. K dílčímu zlevnění může dojít pouze u předražených projektů na špatných místech či jiných nepovedených pokusů méně zkušených developerů. V Praze se nových bytů totiž povoluje stále nedostatek.

„Loni se sice poprvé po dlouhé době povolilo přes pět tisíc bytů v bytových domech, ale potřeba je minimálně dvojnásobná. Letos navíc počet povolení opět dramaticky klesl. Aby mohlo dojít ke snížení cen, musely by ale kromě zrychlení povolování zlevnit stavební práce a ceny pozemků. A ani jedno se zatím neděje“, popisuje situaci na trhu Kunovský.

Vliv koronaviru je ale patrný na struktuře poptávky. Podstatně ubylo zahraničních kupujících a také nákupů bytů za účelem jejich krátkodobého pronájmu v širším centru Prahy. Na druhé straně ale stejně tak vzrostl počet kupujících, kteří hledají bezpečnou investici v nejisté době a chtějí své úspory výhodně uložit a ochránit je před možnou vyšší inflací a devalvací české koruny.

Central Group – Rezidence Radlické výhledy

Další viditelnou změnou na straně poptávky je pak nárůst počtu klientů, kteří byt financují hypotékou. Ty jsou letos výrazně dostupnější, než tomu bylo dříve. ČNB totiž v letošním roce uvolnila limity pro poskytování hypotečních úvěrů a úrokové sazby klesají již sedmý měsíc v řadě. Aktuální průměrná úroková sazba hypoték činí jen 2,02 % ročně.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Central Group – Výhledy Chodovec

Related Posts