22 července, 2024
Investice a rozvoj

Central Group: Hypotečnímu trhu se daří, půjčky na bydlení ale dál zdražují

Hypoteční trh v září překonal hranici 300 miliard korun sjednaných půjček a stále se mu daří. A to i přes růst úrokové sazby. Ta v září vystoupala na 2,43 procenta, a vrátila se tak na úroveň z loňského jara. Za úrok pod 2 procenty, který byl nejvýhodnější za poslední roky, půjčovaly banky naposledy letos v dubnu. Jisté je, že tak výhodných podmínek už se letos nedočkáme. Otazník visí nad tím, jak moc půjčky ještě zdraží.

ČNB na konci září zvýšila základní úrokovou sazbu na dvojnásobek a na to reagovaly ostatní banky. Odborníci už teď mluví o tom, že na konci roku 2021 by se úroková sazba u hypoték mohla šplhat ne ke 3, ale dokonce 4 procentům. Kdo uvažuje o koupi nemovitosti, ať už jako o vlastním bydlení nebo investici, má stále ještě dobré podmínky.

Ekospol: Růst základních úrokových sazeb schválený ČNB podpoří další zdražování hypoték

Ty se projevují už řadu měsíců na rekordních prodejích. Jak vyplývá ze statistik Central Group, největší zájem je o byty 2+kk (44 % prodejů) a 1+kk (23 % prodejů). U bytů koupených na úvěr tvoří menší byty 1+kk a 2+kk dokonce 80 procent prodejů. Úvěry na bydlení si nejčastěji berou lidé ve věku 30 až 40 let. Zhruba čtvrtinu kupujících na hypotéku pak tvoří klienti mezi 40 a 50 lety, hned za nimi jsou pak dvacátníci a třicátníci s podílem 20 %.

Central Group – U Hostivařské přehrady, exteriér – Praha

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s., Michaela Tomášková – výkonná ředitelka/Central Group – Rezidence Parková čtvrť

Related Posts