25 června, 2024
Investice a rozvoj

Central Group: Přísnější podmínky hypoték se dotknou bezmála 60 procent žadatelů – výhodný úvěr na bydlení jen do konce března

Češi si za celý rok 2021 od bank půjčili na bydlení rekordních 427 miliard Kč. Obrovský zájem o hypotéky nepřekvapil. Podmínky byly nejvýhodnější za poslední roky a koupě nemovitosti jedním z nejracionálnějších kroků v době nejistoty. Šlo – a stále jde – o jeden z nejlepších způsobů jak ochránit peníze před rychle rostoucí inflací. Ta je nyní už téměř 7 % a podle odhadů může vyrůst až k 10 %. Na spořicích účtech přitom banky nabízejí většinou maximálně slabá 3 %.

Nová nařízení ČNB ale už od 1. dubna řadě lidem cestu k vlastnímu bydlení ztíží. Pro příklad: zatímco nyní na pořízení bytu v hodnotě 5 milionů stačilo našetřit 500 tisíc z vlastních zdrojů, od dubna 2022 bude potřeba mít minimálně 1 milion. Navíc si bude možné vzít úvěr jen do výše 8,5násobku čistého ročního příjmu. Člověk s průměrným pražským příjmem, který je podle statistického úřadu 45 tisíc Kč (36 tisíc čistého), tak dosáhne na hypotéku maximálně 3,7 milionu Kč. Celková splátka všech úvěrů u něj navíc nebude smět překročit 45 % čistého měsíčního příjmu.

IMPERA Styl: Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce od krize

Do výjimky se dostanou jen lidé do 36 let. Podle interních statistik Central Group tvořili loni lidé do 36 let 42 % všech žadatelů o úvěr na byt. Zbylých 58 % klientů by tak za nových podmínek již na výhody nedosáhlo. Přísnější podmínky tak zřejmě dopadnou na dvě třetiny všech kupujících na úvěr. Navíc dál porostou i úrokové sazby hypoték, letos by mohly atakovat 6 %. Kdo si chce pořídit vlastní bydlení, neměl by své rozhodnutí odkládat. Čas využít stávající výhodnější podmínky má ještě do konce března.

Central Group – Viladomy Letňany

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s., Michaela Tomášková – výkonná ředitelka/Titulní foto – Central Group – Rezidence Parková čtvrť

Related Posts