23 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Hypotéky jsou nejdostupnější za poslední dva roky

Průměrná úroková sazba hypoték je nejnižší od začátku roku 2018. V květnu klesla na 2,3 procenta z dubnových 2,39 procenta. Zlevňovat začaly už i velké banky. Pokles úroků se dá očekávat i v dalších měsících, i když už ne tak výrazný.

Koronavirová krize se odrazila také na počtu poskytnutých hypoték v květnu. Podle údajů Fincentra Hypoindexu se jedná o nejhorší květnové výsledky za posledních deset let. Podle vyjádření ředitelů významných hypotečních bank se ale jedná jen o krátkodobý pokles. Objemy hypoték za celý rok by měly být zhruba na stejné úrovni jako loni.

Zahrady Bohdalec

My jsme v tomto směru žádný pokles nezaznamenali, spíše naopak. Stále evidujeme velký zájem o nové byty a hypotéky. Klienti vnímají pořízení nemovitosti jako bezpečnou investici a v současné době se snaží využít nízkých úrokových sazeb.

Pandemie zájem o hypotéky nezastavila. Central Group hlásí za první čtvrtletí meziroční nárůst podílu hypoték o téměř 60 procent

Hypotéky vs zrušení daně z nabytí nemovitosti

Pořízení vlastního bydlení v novostavbě na hypotéku se však může brzy prodražit. V aktuálním návrhu ministerstva financí se vedle očekávaného zrušení daně z nabytí nemovitosti vyskytuje i návrh na zrušení odpočtů úroků hypoték, a to u všech sjednaných od roku 2022. Pokud by tento návrh prošel, dostupnost nového bydlení by to výrazně omezilo. Budoucí žadatelé by totiž nově přišli na daňových úlevách až o stovky tisíc korun. Například u 30leté hypotéky by se jednalo přibližně o 16 měsíčních splátek, které nyní získají díky možnosti odpočtu zaplacených úroků z daňového základu.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s. (Michaela Tomášková, výkonná ředitelka)/Titulní foto – CENTRAL Group – Rezidence Libeňský park

Related Posts