9 června, 2023
Investice a rozvoj

Hypotéky si nejčastěji berou třicátníci, podíl mladších lidí klesá, vyplývá ze statistik Central Group

Objemy hypoték nadále atakují rekordní čísla, v září jich banky poskytly za 22 miliard Kč. Jedním z hlavních důvodů je už půl roku trvající pokles úrokových sazeb, které se zatím zastavily na 2,07 procenta. Jak vyplývá z analýz Central Group, úvěr na bydlení si nejčastěji berou lidé ve věku 30 až 40 let. Mladších kupujících ale ubývá. Můžou za to mimo jiné i vyšší ceny bytů způsobené nedostatečnou nabídkou v důsledku pomalého povolování.

Od začátku roku již banky klientům na bydlení půjčily více než 172 miliard Kč. Opět také vzrostla průměrná výše hypotéky na 2,8 milionu Kč. Vyplývá to z posledních údajů Fincentrum Hypoindex. Podobné trendy potvrzují i analýzy Central Group. Průměrná výše hypotéky u největšího českého rezidenčního stavitele letos dosahuje 4,86 milionu, to je o půl milionu více než loni. Podíl klientů, kteří u Central Group financují nákup nového bytu hypotékou, se meziročně zvýšil o 5 procentních bodů na 40 %.

Nabídka nemovitostí i poptávka po nich stále poroste

Hypotéky si nejčastěji berou třicátníci

Podle statistik Central Group si bydlení na hypotéku – ale i prostřednictvím jiné formy financování – nejčastěji pořizují lidé mezi 30 a 40 lety. Tedy ve věku, kdy je běžné zakládat rodinu a vlastní bydlení je proto jednou z priorit. Dlouhodobě tvoří více než třetinu všech kupujících na úvěr. Letos konkrétně 36 procent.

Druhou největší skupinou jsou lidé mezi 40 a 50 lety, ti tvoří zhruba čtvrtinu kupujících na hypotéku (22 %). Na třetím místě jsou lidé mezi 20 a 30 lety s 20 procenty. Podíl této skupiny přitom v uplynulých letech postupně klesá, když ještě před 5 lety přesahoval 30 %. Mladí kupující ale ubyli obecně.

Výhledy Chodovec

„Lidé mezi 40 a 50 lety kupují nové bydlení nejčastěji jako investici a zajištění na stáří při současných nejistých vyhlídkách na penzi. Mladí naopak zajištění na stáří ještě neřeší, odkládají zakládání rodiny i stěhování do vlastního. Svou roli hrají ale i vyšší ceny způsobené nedostatkem nových bytů, který zapříčiňuje zejména pomalé schvalování jakékoliv nové výstavby,“ zdůvodňuje změny ve struktuře zájemců o hypotéky výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Roste podíl kupujících s minimálními vlastními zdroji

Klienti letos oproti dřívějšku také mnohem častěji využívají maximální možnou výši hypotéky. Téměř dvě třetiny z nich financují hypotékou 80 nebo více procent hodnoty nemovitosti, přičemž například ještě před dvěma lety tuto možnost využívala jen polovina kupujících. Naopak hypotéky na méně než 50 % hodnoty nemovitosti již téměř vymizely, dříve jich bývalo kolem 10-15 %, letos je jich jen 5 %.

„Důvodem vyššího využívání hypoték jsou kromě nízkých úrokových sazeb také uvolněné limity ze strany ČNB, kdy je možné opět využít úvěr až na 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uzavírá Tomášková.

Park Zahradní Město II.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto – Rezidence Mílová

Related Posts