23 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Industrial Research Forum oznamuje předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi ve 3. čtvrtletí 2018

Industrial Research Forum bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora, společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu.

Industrial Research Forum si dovoluje zveřejnit předběžné údaje o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v České republice ve 3. čtvrtletí 2018.

Nabídka skladových nemovitostí

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 bylo dokončeno celkem 179 700 m2 skladových ploch v celkem 13 průmyslových parcích na území České republiky, což je o 5,5% více než v předešlém čtvrtletí. Největší dokončenými projekty byla první fáze projektu P3 Lovosice o velikosti 30 000 m2, budova DC3 v Prologis Parku Praha – Úžice s 28 500 m2 a DC2 v Prologis Parku Brno – Syrovice s 27 900 m2.

Většina z nově dokončených prostor byla stavěna na základě předcházejících pronájmů, což je nyní na trhu standardem: pouze asi 33 300 m2 z nově dokončených prostor bylo na konci třetího čtvrtletí volných k pronájmu, což je 19% z dokončených prostor.

Celkový objem moderních skladových a průmyslových prostor narostl na 7,55 milionu m2.

Projekty ve výstavbě

Během třetího čtvrtletí byla zahájena výstavba dalších 151 000 m2 nových hal. Celkový objem prostor ve výstavbě tak byl na konci září celkem 470 600 m2. Zhruba 23% z výstavby míří do Prahy a okolí, dalších 22% se staví v Moravskoslezském kraji.

Do konce roku očekáváme dokončení dalších 181 600 m2 průmyslových a skladových ploch, z nichž je však již více jak 81% obsazeno. Celkově je pronajatost prostor ve výstavbě na úrovni 63%.

Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline rent) v České republice zůstalo i ve třetím čtvrtletí roku 2018 stabilní na úrovni 4,50 EUR/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,50–9,00 EUR/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,50–0,65 EUR/m2/měsíc.

Definice:

  • Celková výměra a nová nabídka – Moderní skladové a výrobní prostory třídy A stavěné a vlastněné developerem nebo investorem za účelem pronájmu třetím stranám. Nezahrnuje nemovitosti vlastněné koncovým uživatelem. Nová nabídka zahrnuje výše zmíněné prostory dokončené v daném období, včetně kancelářských vestavků.
  • Nejvyšší dosahované nájemné – Představuje nejvyšší nájemné, které lze ke konci sledovaného čtvrtletí dosáhnout za skladové prostory nejvyšší kvality a technické specifikace v nejatraktivnější lokalitě na trhu. Nájemné je uváděno pro jednotku s 5 000 m² hrubých vnitřních ploch, se stropní výškou přesahující 8 m, využívanou primárně pro distribuci a skladování a s délkou pronájmu pět let.
  • Míra neobsazenosti – Podíl fyzicky volných prostor v dokončených budovách z celkové výměry skladových a průmyslových prostor včetně kancelářských vestavků a zázemí.

Zdroj/foto: BEST Mediální společnost, s.r.o./Prologis, Inc. (PROLOGIS – Praha Rudná DC18)

Related Posts