Investice do bytu je tou nejlukrativnější
Úrok na účtu se pohybuje kolem jednoho procenta a inflace je přes dvě procenta. Jednoznačně se nevyplatí nechat ležet peníze ladem. Jednou z nejvýhodnějších investic je nákup bytu o velikosti 1+KK až po 2+1 a jeho následný pronájem. Pochopitelně zde velice záleží na polohové rentě takového bytu.
Jestliže jste v říjnu 2017 vložili své úspory do nového bytu, zaplatili jste za 50 m2 byt 4,655 mil, Kč. Za stejný byt loni v říjnu jste již museli dát 5,525 mil. Kč. Kdo by vám na trhu nabídnul větší zhodnocení?
Navíc je potřeba v Praze počítat s tím, že začaly přípravné práce na výstavbě linky D pražského metra. Nákup nemovitosti v dochozí vzdálenosti od nové stanice se může zhodnotit ještě rychleji, než v jiné lokalitě. Docházková vzdálenost metra zvyšuje cenu nových bytů v Praze v průměru o pět tisíce korun za metr čtvereční. Zatímco průměrná nabídková cena nově postavených bytů na pražském trhu je 110 500 korun za metr čtvereční, byty u metra vyjdou na 115 356 korun za metr čtvereční.
„Prodaných bytů, které slouží majitelům jako investice, je v Praze okolo 30 až 40 procent. Jde celkem o stabilní podíl. Developer však může pouze odhadovat, zda se jedná o investiční byt, když je s klientem v kontaktu. Zájemce o byt mu nemusí samozřejmě sdělovat, pro jaké účely si nemovitost pořizuje. Důležitým kritériem pro rozhodování investorů bývá lokalita. Investoři preferují lokality u metra či v blízkosti centra města. Někdy si přitom pořizují více bytů najednou,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a dodává: „Nejčastěji se na trhu pronajímají dvou a jednopokojové byty. Problém s pronajímáním bývá mnohdy naopak u velkometrážních bytů. Mezi investory převládají stále Češi. Na domácí poměry je pak novým trendem, když dopředu vytypovaným velkým investorům developer nabízí zcela samostatně hned více bytů nebo dokonce i celý bytový dům najednou.“
Kup a pronajmi
I když necháte koupený byt ležet ladem, zhodnotí se vám za rok minimálně o osm procent. Jestliže jej pronajmete, dostáváte se do velice zajímavých částek. Hrubý výnos z nájemného se počítá jako podíl dvanáctinásobku čistého měsíčního nájmu a pořizovací ceny bytu, vyjadřuje se v procentech. V Ústí nad Labem byl na konci října 10,3 procenta, v Teplicích necelých deset procent. V Ostravě byl 8,4 procenta. Nejméně to bylo v Praze, 4,4 procenta. Následovaly Brno (4,5 procenta) a České Budějovice (4,9 procenta). Jde o srovnání prodejní a nájemní nabídkové ceny panelových bytů v osobním vlastnictví s výměrou zhruba 50 m2.
V Praze však do kdy vstupuje ještě jeden faktor, a tím je Airbnb. Pokud vlastníte byt 50 m2 na dobré adrese v centru nebo alespoň u stanice metra, dostanete za měsíční pronájem přibližně 16 tisíc Kč. Jestliže se však rozhodnete například pro Airbnb a nebude vám vadit dělat pokojskou a hoteliéra, pak vám stejný byt může vynést zhruba 26 000 Kč (počítáme jeho využití – 20 dní za měsíc).
S růstem se počítá i v dalších letech
Ceny nemovitostí meziročně stoupají již několik let dvouciferným tempem a minimálně ve velkých městech tomu nebude jinak ani v následujících letech. A kam se vyplatí investovat:
- Do kvalitních developerských projektů s dobrou polohovou rentou.
- Do rodinných domů po rekonstrukci v metropolitních prstencích.
- Do paneláků v obcích kolem velkých měst.
- Do velkých městských energeticky úsporných bytů nad 90 m2.
- Do malometrážních bytů, ateliérů nebo dílčích půdních prostor v centrech před rekonstrukcí.
- Do citlivě zrekonstruovaných nebo původních zachovalých chalup.
- A do garáží ve velkých městech.
Zdroj/foto: Trigema a.s./Titulní foto – Nová „Nuselská“