16 července, 2024
Investice a rozvoj

Jet Investment spouští v listopadu upisovací období nového fondu pro kvalifikované investory zaměřeného na průmyslové nemovitosti

Investiční společnost Jet Investment otevírá nový fond Jet Industrial Lease. Jde již o třetí z fondů Jet, tentokrát se zaměřením na reality. Od převážně českých privátních investorů chce Jet Investment na nákupy a rozvoj průmyslových a dalších nemovitostí získat v prvním roce 1 miliardu korun, do pěti let pak dalších 14 mld. Kč. Upisovací období fondu startuje 1. listopadu.

Fond Jet Industrial Lease pro kvalifikované investory se bude zaměřovat především na nákup nemovitostí od průmyslových společností, konkrétně těch bonitních s dlouhodobou perspektivou na trhu.

Podle analýzy BNP Paribas Real Estate byl hlavním tahounem realitních investic opět český kapitál

Průmyslové podniky řídíme a rozvíjíme už více než dvacet let a za tu dobu jsme si mimo jiné ověřili, že průmysl skýtá značný potenciál i mimo svůj core byznys, konkrétně ve správě a rozvoji nemovitého majetku,“ vysvětluje motivaci k otevření nového fondu Igor Fait a dodává: „Z vlastní praxe víme, že efektivní správa majetku se může pro podnik stát břemenem, zvlášť tehdy, když na sebe váže příliš velké finanční prostředky nebo nadměrné úsilí a čas. Promyšlený prodej nemovitého majetku může být pro podnik naopak vítanou finanční injekcí a zásadním impulsem k rozvoji hlavního předmětu podnikání. Jet Investment navíc dokáže perfektně vyhodnotit perspektivu budoucího nájemce, a při transakci reflektovat jeho specifické potřeby.

Tým Jet Investment tak věří, že ve svém novém fondu našel ideální odpověď jak pro kvalifikované investory, kterým chce přinést vysoké zhodnocení s přiměřeným rizikem, tak pro český industriální byznys.

Model, kdy nemovitostní zázemí podniků vlastní, spravuje a rozvíjí specialista na reality, zatímco vlastník podniku se věnuje pouze podnikání, je na západ od nás, například v Německu nebo Rakousku zcela běžný,“ komentuje inspiraci v zahraničí partner Jet Investment Libor Šparlinek a doplňuje: „Z daňového pohledu se budova odepisuje až 50 let a pozemek se neodepisuje vůbec, přitom nájemné je možné uplatnit jako nákladovou položku ze 100 % v každém účetním období. V zahraničí tohle již hodně podniků pochopilo a před vlastnictvím preferuje pronájem.

Pavel Drabina, nový člen týmu Jet Investment zodpovědný za řízení nemovitostního fondu, předpokládá, že během prvního roku investuje fond v průměru jednotlivě 200–300 mil. Kč do pěti nemovitostí na území Česka a jeho sousedů.

V současnosti už vyhodnocujeme okolo 30 zajímavých akvizičních příležitostí především z industriálního sektoru,“ říká lídr real estate týmu s dvacetiletými zkušenostmi v oblasti nemovitostí, projektového managementu nebo fúzí a akvizic, a dodává: „Investice do nemovitostí má svůj nezastupitelný význam v portfoliu každého investora, a to nejen jako zajištění proti inflaci.

Upisovací období fondu začíná 1. listopadu s minimální výší vkladu 5 milionů korun, nižší investice bude možné uskutečnit prostřednictvím partnerské investiční skupiny Conseq. Očekávaný výnos otevřeného fondu s investičním horizontem 5 a více let se má pohybovat ve výši 8 % p. a., čtyři partneři Jet Investment včetně Igora Faita se na něm budou podílet v prvním roce zhruba 15% vkladem. Vizí fondu Jet Industrial Lease je stát se významným vlastníkem nemovitostí v celé Evropské Unii.

Vyhledáváme akviziční příležitosti především z industriálního sektoru, ale i retailu a office developmentu, a přestože se zpočátku chceme soustředit na ČR a SR, díváme se i na zajímavé možnosti v Německu, Rakousku a Polsku,“ zakončuje Drabina.

Jet Investment otevírá fond Jet Industrial Lease poté, co v uplynulých letech uskutečnil jedny z nejvýnosnějších divestic podniků z portfolia fondu Jet 1 v historii společnosti. Pro fond Jet 2, do nějž vložilo 170 privátních a institucionálních investorů 4 miliardy korun, zatím získal tým Jetu skupinu TEDOM, společnost 2 JCP a do konce příštího roku plánuje minimálně další dvě akvizice.

O společnosti Jet Investment

Investiční společnost Jet Investment, a. s., nashromáždila za posledních pět let kapitál pro účely private equity investic ve výši 7,3 miliard Kč. Ve svých portfoliových společnostech zaměstnává přibližně 1 840 zaměstnanců. V posledních dvou letech Jet Investment uskutečnil hned čtyři úspěšné divestice – společnosti LESS & TIMBER, KORDÁRNA Plus, BENET Automotive a MSV Metal Studénka. V historii brněnské investiční společnosti patří tyto projekty mezi velmi úspěšné, realizovaný výnos pro investory představoval mnohonásobek původní investice.

Od svého vzniku v roce 1997 se společnost specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. Od roku 2015 realizuje své investiční aktivity skrze private equity fondy Jet, které jsou určeny pouze kvalifikovaným investorům a podléhají regulaci České národní banky.

V současnosti spravuje investiční společnost prostřednictvím fondů Jet 1 a Jet 2 významné společnosti v pěti platformách: PBS INDUSTRY Group (PBS INDUSTRY, a.s., PBS POWER EQUIPMENT, s.r.o., BENVIG HEAT TRANSFER s.r.o.), HOECKLE Group, COMPOSITE Group (Kordcarbon, a.s., FIBERPREG GmbH), TEDOM Group a 2 JCP a.s.

Řídícím partnerem Jet Investment je Igor Fait. Ten je také současně předsedou představenstva společnosti a aktivně ji řídí z pozice ředitele. Jet Investment úspěšně restrukturalizoval nebo reorganizoval přes 25 podniků a stál za dvěma prvními a zároveň největšími soudem povolenými reorganizacemi výrobních společností v České republice.

Zdroj/foto: Transparent Communications, s.r.o./Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts