22 července, 2024
Investice a rozvoj

Každý třetí člověk se při koupi nemovitosti setkal se zásadním problémem

Při koupi nemovitosti hrozí kupujícímu řada rizik, kterých si často není vědom. Přitom tato rizika mohou koupi zkomplikovat, prodražit nebo zcela překazit.

„Každý třetí člověk, který koupil nějakou nemovitost, zažil situaci, kdy až po podpisu kupní smlouvy zjistil nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděl. Podle našeho odhadu se v ČR ročně prodají problematické či rizikové nemovitosti v celkové hodnotě přibližně 50 miliard korun,“ říká Jan Záhora, jednatel společnosti MyNEMO Report.

Prodeje nových bytů rostou, ceny se zvedají jen mírně

Tyto údaje vyplývají z výsledků průzkumu, který pro společnost MyNEMO Report realizovala v září letošního roku výzkumná agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR 18+.

Co dále vyplývá z tohoto průzkumu? Jaké jsou nejčastější problémy, které způsobily lidem při koupi nemovitosti největší starosti? V 72 % případů se jedná o neočekávané navýšení nákladů. 49 % lidí uvádí, že koupená nemovitost byla v podstatně horším stavu, než jim bylo sděleno. V 25 % případů došlo k výraznému zpoždění celého procesu. A 21 % lidí se dostalo do situace, že koupenou nemovitost nebylo možné využít k zamýšlenému záměru.

Central Group – Rezidence Radlické výhledy disponuje byty s velkými předzahrádkami

Tomáš Petrů, jednatel společnosti MyNEMO Report, komentuje výsledky průzkumu takto: „Většina lidí nezná všechna možná rizika, která mohou při koupi nemovitosti nastat, tudíž ani neví, jak jim předcházet nebo jak jim čelit. Na českém trhu doposud chyběl online nástroj, díky kterému by lidé mohli snadno a rychle získat ve srozumitelné podobě komplexní přehled možných rizik pro konkrétní nemovitost.”

Z těchto důvodů navázala spolupráci skupina firem, které pracují s daty v oblasti nemovitostí, resp. s riziky týkajících se nemovitostí, a vytvořila volný „klastr“ firem. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech rizicích hrozících při koupi nemovitosti a přispívat tak k větší transparentnosti a bezpečnosti obchodu s nemovitostmi.

O společnosti NEMO Report

Je technologická společnost, za kterou stojí tým lidí, kteří mají společnou vizi a mnohaleté profesní zkušenosti. Věří, že každý člověk má právo na objektivní informace o nemovitosti, o jejíž koupi jedná s prodávajícím či zprostředkovatelem. Zejména se to týká možných rizik spojených s koupí nemovitosti. Proto vytvořili online systém NEMO Report, který laikům i odborníkům zpřístupňuje snadno, rychle a srozumitelně informace o konkrétních nemovitostech, upozorňuje na možná rizika a přidává komentáře s užitečnými informacemi. V současné době má přístup již k více než miliardě dostupných informací o nemovitostech v České republice.

Zdroj/foto: PROTEXT/Titulní ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts