25 dubna, 2024
Investice a rozvoj

Praha vs. Bratislava. V české metropoli koupíte byt téměř o pětinu dráž.

Praha je stále dražší než Bratislava. V hlavním městě ČR si sice více vyděláme, ale za vše tu také více zaplatíme. A právě na bydlení se to podepíše nejvíce. Svědčí o tom výsledky výzkumu JLL, který ceny bytů v obou metropolích porovnával.

Průměrná mzda v Česku a na Slovensku se přitom liší jen nepatrně. Zatímco v Praze si člověk na konci první poloviny roku 2018 vydělal průměrně 39 688 Kč hrubého za měsíc (tedy asi 1 525 eur), v Bratislavě získal za měsíc své práce 35 699 Kč hrubého (tedy zhruba 1 372 eur). Rozdíl mezi příjmy obyvatel obou hlavních měst je přibližně 4 tisíce korun, v Praze si tedy vyděláte o 11,1 % více.

Zásadní rozdíl, který je ale mezi oběma městy na první pohled vidět, je v cenách bydlení. Ty jsou totiž v Praze za první pololetí tohoto roku o více než 16 % dražší než v Bratislavě. Průměrná cena bytu (včetně zákonné výše DPH v každé zemi) v nabídce v Praze byla v první polovině tohoto roku 91 928 Kč za metr čtvereční (tedy asi 3 533 eur). Oproti tomu v Bratislavě byla za stejné období cena za m2 volného bytu 78 966 Kč (asi 3 035 eur). Ačkoliv průměrná hrubá mzda v Praze je vyšší pouze o 11,1 %, byty jsou v tomto porovnání v českém hlavním městě oproti Bratislavě dražší až o 16,4 %.

Ještě markantnější rozdíly můžeme pozorovat u cen nejluxusnějších bytů. Ty se nabízely v prvních šesti měsících tohoto roku v Bratislavě za 104 944 korun (tedy asi 4 033 eur) včetně DPH za metr čtvereční, v Praze to bylo dokonce 195 846 korun (tedy zhruba 7 527 eur) včetně DPH. Nemovitost (ve srovnání cen za metr čtvereční) v nejvyšší cenové kategorii tak zájemci mohli pořídit v Praze průměrně až o 87 % dráž. Velký rozdíl můžeme také vidět v tom, kolik bytů se prodává v předprodeji. Zatímco v Bratislavě je jejich podíl na všech prodaných bytech pouze 5 %, v Praze se takto prodá více než pětina všech bytů.

A co mají obě města společného? Pokud srovnáme aktuální ceny bytů v obou hlavních městech s cenami za stejné období v roce 2017, lze pozorovat nárůst cen v Praze oproti minulému roku o 9 %, v Bratislavě pak zhruba o 8 %. Dynamika růstu cen je tak v obou metropolích podobná. Stejné jsou i dispozice bytu, které nakupující nejvíce přitahují. Zájem roste o menší byty, nejvíce se jich v obou městech prodalo v dispozici 2+kk.

Příklad

Nejprodávanějším bytem v Praze je již zmíněná dispozice 2+kk. Pokud by příkladový byt měl 50 m2, koupili bychom takový byt v Praze dle průměrné ceny na m2 za 4 596 378 Kč včetně 15 % DPH (zhruba 176 648 eur). Na tento příkladový byt budeme muset mít našetřeno téměř 156 svých čistých měsíčních platů a dosáhneme na něj tedy za 13 let.

V případě, že by si člověk chtěl tento příkladový byt v Praze pořídit na hypotéku, musel by dle nových zavedených limitů pro hypotéky od ČNB (pokud uvažujeme LTV 80%, dobu splácení 25 let, fixaci na pět let a úrok ve výši 3 %) vydělávat alespoň 54 tisíc korun hrubého měsíčně.

„Očekáváme, že nově zavedené limity pro poskytování hypotečních úvěrů budou mít negativní vliv na počet prodaných bytů v nadcházejícím období. Ačkoliv je poptávka stále silná, bohužel tyto nové regulativy už jsou pro mnoho lidí za hranicí jejich možností,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení průzkumu v JLL.

Zdroj/foto: JONES LANG LASALLE, s.r.o./(www.pexels.com)

Related Posts