25 června, 2024
Investice a rozvoj

Realitní fond INVESTIKA koupil Obchodní centrum Galerie Butovice

Otevřený realitní podílový fond INVESTIKA koupil Obchodní centrum Galerie Butovice, které se nachází v oblíbené kancelářské čtvrti v Nových Butovicích v Praze 5. Jedná se o první retailovou akvizici realitního fondu INVESTIKA. Společnost CBRE poskytla poradenství při akvizici.

„Těší nás, že jsme zastupovali fond INVESTIKA při jeho první retailové akvizici, kterou je Galerie Butovice v Praze 5. Nákupní centrum nedávno prošlo modernizací zvenku i vnitřních prostor. Díky nově otevřenému třípatrovému obchodu Kika je centrum šesté největší v Praze. Obojí přispělo k větší atraktivitě dalších nájemců.  Akvizice Galerie Butovice, která nabízí 50 000 m2 moderních prodejních ploch, představuje pro fond významný krok kupředu. Ukazuje to rovněž na neustále sílící český kapitál i schopnost českých investor uzavřít relativně rozsáhlou transakci“, říká Vítězslav Doležal, Associate Director Investment Properties společnosti CBRE.

Galerie Butovice je šesté největší obchodní centrum v Praze s více než osmdesáti nájemci a téměř 100% obsazeností. V letech 2016 a 2017 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2018 byla k centru přistavena prodejna nábytku Kika, která má s centrem uzavřenou dlouhodobou nájemní smlouvu. Nemovitost nabízí přes 50 000 m2 pronajímatelné plochy rozložené do dvou pater a její součástí je i přes 1 400 parkovacích stání pro návštěvníky. Mezi největší nájemce patří společnosti Kika, Albert, H&M nebo Electro World. Obchodní centrum s výbornou dopravní dostupností leží uprostřed dynamicky se rozrůstající rezidenční a kancelářské oblasti v bezprostřední blízkosti stanice metra Nové Butovice.

Galerie Butovice

„K dnešnímu datu jsme v letošním roce 2019 zaznamenali investiční transakce do komerčních nemovitostí za více než 2,4 miliardy eur, z toho retailové nemovitosti činily více než 16 %. Nejaktivnější jsou na domácím trhu opět čeští investoři, kteří uzavřeli 35 % ze všech transakcí v tomto roce. Z retailových transakcí nejvíce uzavřeli rakouští investoři, a to v hodnotě 140 milionů eur, následují Češi se 127 miliony eur. Mezi tyto obchody patří například Diamant, Na Příkopě 14 nebo německé mezinárodní portfolio společnosti Metro„, doplňuje Katarína Brydone, Head of Retail společnosti CBRE.

První výhradně retailová akvizici fondu INVESTIKA

„Akvizice centra Nové Butovice splňuje podmínky statutu fondu a potvrzuje naši orientaci na prémiová aktiva s dlouhodobě stabilním příjmem. Jedná se o první výhradně retailovou akvizici fondu, která se zároveň stává největší nemovitostí v portfoliu, což podstatně vylepšuje naši sektorovou diverzifikaci, kde byl doposud majoritně zastoupen kancelářský segment. Poptávka po prodejních plochách v obchodních centrech je stále silná a, obchodní centrum Nové Butovice není výjimkou, navíc další významný development obchodních center se v České republice nepředpokládá. Díky své pozici v blízkosti velkých kancelářských center dnes Galerie Butovice nabízí své služby přibližně 20 000 kancelářským pracovníkům v nejbližším okolí a spádová oblast do deseti minut jízdy autem zahrnuje 200 000 potenciálních zákazníků,“ komentoval retailový trh a nejnovější nákup portfolio manager fondu Ing. Václav Kovář, MRICS, člen představenstva INVESTIKA, investiční společnost, a.s.

Tato akvizice také vypovídá o dynamickém růstu fondu INVESTIKA, který za čtyři roky od svého založení uskutečnil již deset transakcí v řádu miliard korun. Za rok 2019 fond provedl již šest akvizic a v současnosti vlastní 22 nemovitostí v Česku.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./Cromwell Property Group (www.galerie-butovice.cz)

Related Posts