16 července, 2024
Průmysl a logistika

Obří sklad pro Sportisimo v Ostravě se rýsuje. Contera dokončuje hrubou stavbu o ploše 6 fotbalových hřišť

Nová logistická centrála sportovního řetězce, která vzniká v hrušovském Contera Parku Ostrava D1, se blíží k dosažení prvního velkého milníku. Developer Contera vystavěl hrubou stavbu největší části skladu, do konce října dokončí nahrubo i zbytek. Logistické centrum Sportisimo se pochlubí nejmodernějšími technologiemi, zároveň bude jedním z největších v republice. V následujících letech zde najde práci až 700 lidí.

Takzvaná VNA část skladu, s rozlohou téměř 38 000 metrů čtverečních, rostla na území hrušovského brownfieldu od letošního března.

BNP Paribas Real Estate: V Česku docházejí sklady i výrobní haly

„Výstavba spojená s největší nájemní transakcí na trhu průmyslových realit loňského roku běží podle stanoveného harmonogramu. Aktuálně jsme dokončili zastřešení nejrozlehlejší části skladu a finalizujeme designové prosklené prvky fasády. Průmyslové podlahy a většina podstropních instalací jsou v této části objektu rovněž téměř dokončeny. To stejné čeká i další dvě části budovy, tedy plně automatizovanou High Bay a pětipatrový mezanin zvaný Pick Tower. Do konce října dosáhneme prvního velkého milníku, kdy bude celý sklad o šedesáti tisících metrech čtverečních vodotěsný a začne další důležitá fáze stavby, a to vybavení technologiemi,” říká Martin Budina, projektový ředitel českého developera Contera, který má pod taktovkou výstavbu celého nového logistického areálu v Hrušově.

Právě největší VNA část, kde bude probíhat manuální provoz, bude fungovat už od ledna příštího roku. Sportisimo v ní zaměstná hned od startu kolem 80 pracovníků z oblasti skladování, obsluhy manipulační techniky, logistického dispečinku nebo údržby. V průběhu roku 2022 se počet zaměstnanců vyšplhá na čtyři stovky, a nakonec, i přes téměř plnou automatizaci, zaměstná nová logistická centrála na 700 lidí. Těm slibuje sportovní řetězec nadstandardní pracovní podmínky.

Centrální sklad Sportisimo v Ostravě, vizualizace areálu

„Netypicky bude část haly, kde se bude nacházet pětipodlažní mezanin, prosklená, a zároveň klimatizovaná. Což výrazně zvyšuje komfort pro zaměstnance. Kvůli nákladnosti provozu je to u podobných objektů docela ojedinělé. Ale nám se podařilo najít vhodný kompromis, takže je pořád důležitým synonymem nového skladu také udržitelnost,” vysvětluje k prostředí, kde bude v budoucnu pracovat sedm stovek lidí, Aliaksei Siparau, ředitel logistiky ve Sportisimu.

Zaměstnanci získají pohodlí i v podobě moderní dotované jídelny, která vizuálně napodobí sportovní vzhled administrativní centrály Sportisimo v Praze. Zkrášlí ji tedy například podlaha s vykreslenou běžeckou dráhou. V rámci podpory regionu se o stravování v ní postará lokální firma Unibest.

„Kromě klasického závodního stravování formou obědů chceme týmům nabídnout také různé možnosti dalšího občerstvení, se zaměřením na zdravou výživu. Takže budou mít širokou nabídku čerstvého ovoce a zeleniny nebo třeba salátů a vegetariánských alternativ. Ani to není pro obdobné prostory úplně typické,” doplňuje Josef Kaplan, ředitel Unibestu.

Stejně atraktivní a sport evokující chce udělat sportovní jednička například šatny. A komfort slibuje i díky technologiím. V prostoru High Bay nebudou téměř žádní zaměstnanci, ale primárně robotizované zakladače řízené moderním softwarem. Ty zajistí, že zaměstnanci nemusí cestovat po skladu za zbožím, ale zboží dorazí přímo za nimi. Z vychystávací pětipatrové věže pak navíc povede celým skladem zhruba 6 kilometrů přepravníků. K dispozici bude skladníkům také flotila čítající na 30 vozíků.

Hala pro Sportisimo bude největším objektem v připravovaném Contera Parku Ostrava D1, který vyroste do roku 2023. Park vzniká náročnou a nákladnou revitalizací brownfieldu v Hrušově, s kterým si dlouhé roky město Ostrava nevědělo rady. V moderním a technologicky vyspělém průmyslovém parku s perfektní dopravní dostupností využije skladových prostor třeba i společnost AT Computers nebo Plzeňský Prazdroj.

O společnosti CONTERA

Společnost Contera založená v roce 2009 vlastní a provozuje průmyslové parky v prvotřídních lokalitách v ČR a na Slovensku. Ve svém portfoliu poskytuje klientům možnost nájmu i řešení upravená a vybudovaná na míru (built-to-suit). Specializuje se na přestavbu a revitalizaci nevyužívaných areálů (brownfieldů) v lokalitách s dobrou infrastrukturou a klade důraz na soulad parků s okolním prostředím.

Portfolio zahrnuje přibližně stávajících 350 000 m2 a plánovaných 250 000 m2 průmyslových nemovitostí, z čehož je více než 100.000 m2 ve výstavbě. V roce 2019 vytvořila Contera společný podnik s TPG Real Estate Partners, specializovanou platformou pro kapitálové investice do nemovitostí, kterou vlastní globální společnost TPG.

Mezi společné investice patří například i průmyslový park v Ostravě Hrušově, kde Contera nyní realizuje moderní automatizovanou skladovou centrálu pro společnost Sportisimo.

Zdroj/foto: CONTERA Management s.r.o.

Related Posts