19 dubna, 2024
Průmysl a logistika

Největší skladovací prostory shání nájemci v Plzeňském a Ústeckém regionu

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zveřejnila výsledky studie CBRE REAL DEMAND BAROMETER, jež monitoruje poptávku po skladovacích prostorách v celém Česku v průběhu dvou předchozích let. Vyplývá z ní, že mezi regiony Česka panují značné rozdíly – zatímco na Karlovarsku poptávaly podniky skladovací prostory o typické velikosti přes 13 tisíc metrů čtverečních, na Olomoucku to bylo jen 600 metrů čtverečních.

Velikost poptávaných skladovacích prostor do značné míry kopíruje ekonomické aktivity a zeměpisnou vhodnost (z hlediska blízkosti výroby, možností distribuce a logistiky) jednotlivých regionů Česka. Mezi kraji, s výjimkou Prahy, vede co do počtu zákazníků hledajících skladové prostory ten Jihomoravský, nejčastěji se ale jedná o střední a menší sklady s plochou kolem tří tisíc metrů čtverečních. Naopak na Plzeňsku a Ústecku jsou nejčastěji poptávány (medián) sklady o ploše deseti tisíc m2 a vůbec největší plochu hledaly obvykle podniky na Karlovarsku (přes 13 tisíc metrů čtverečních) a Královéhradecku (12 tisíc m2). Vůbec nejmenší sklady jsou pak poptávány na Olomoucku (600 m2).

Zajímavé je, že velikost poptávaných skladových prostor se liší například i v rámci Prahy. Zatímco v její západní části zákazníci nejčastěji shání sklady s kapacitou kolem tisíce metrů čtverečních, ve východní polovině hlavního města je to jen 600-700 čtverečních metrů, říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics ve společnosti CBRE

Západní polovina metropole je zároveň lokalitou, kde CBRE v uplynulých dvou letech zaznamenala vůbec nejvíc dotazů na pronájem skladových prostor.

Naše zkušenosti ukazují, že jeden podnik nezřídka hledá i ve více regionech a porovnává jejich vhodnost, cenu, dopravní obslužnost a další parametry. V případě nadnárodních společností jsou podobně porovnávány lokality v Česku, Německu, Slovensku a Polsku – podniky často nehledají prostory v konkrétním regionu, ale nabídku, která nejlépe vyhoví jejich obchodnímu zadání, říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics ve společnosti CBRE

Data o požadavcích na skladovací prostory vycházejí z poptávek podniků, které CBRE zpracovala v posledních dvou letech.

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./Panattoni Czech Republic Development s.r.o. (Panattoni Pilsen Park West)

Related Posts