6 prosince, 2023
Rezidenční bydlení a hotely

Nové byty se letos v Praze a jižních Čechách staví v bytových domech, jinde v domech rodinných

Nedostatek stavebních pozemků a jejich vysoká cena stojí za tím, že se v hlavním městě staví nové byty většinou v rámci větších rezidenčních domů. V ostatních krajích přitom převažuje výstavba rodinných domů. Jedinou letošní výjimku představuje Jihočeský kraj, kde Český statistický úřad (ČSÚ) za první pololetí letošního roku eviduje více zahájených nových bytů v bytových domech. Tento rozdíl mezi Prahou a ostatními kraji je pochopitelný. Stavební pozemky jsou v hlavním městě výrazně dražší než jinde, vyšší pořizovací cena pak u bytového domu s více byty lépe rozloží mezi více kupujících. Také platný územní plán hlavního města upřednostňuje větší rezidenční výstavbu před individuální stavbou domů s jednotkami bytů.

Stavební firmy začaly v Praze během prvního pololetí letošního roku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavět celkem 2578 nových bytů, z čehož 2348 připadalo na bytové domy. Jen 230 bytů začalo vznikat v rodinném domě. Všude jinde s výjimkou Jihočeského a Libereckého kraje, se staví více rodinné domy.

Rezidenční areál Malešický háj doplní obytnou lokalitu u Malešického lesa

Nejvíce nových bytů se začalo za prvních šest měsíců letošního roku stavět ve Středočeském kraji, celkem 3157. Z toho 2312 připadalo na rodinné domy a 835 bytů začalo vznikat v rámci většího bytového domu. V obcích v okolí Prahy je více volného místa a také pozemky jsou tam o poznání levnější. Vlastní dům zde proto volí i rodiny, které by si dříve pořídily nový byt přímo v Praze. Přetrvávající slabá nabídka a neustále rostoucí ceny pražských nových bytů je ale vyhnaly za hranice hlavního města.

Největší převahu nové bytové výstavby v rodinných domech eviduje letos ČSÚ v Moravskoslezském kraji, kde na 1070 nových bytů zahájených v rodinných domech připadá 134 bytů zahájených v bytových domech. Výrazný nepoměr je také v Ústeckém kraji (521 zahájených bytů v rodinných domech oproti 73 bytům v bytových domech) a Karlovarském kraji (248 zahájených bytů v rodinných domech oproti 28 bytům v bytových domech).

Z regionálního trendu se kromě Jihočeského kraje vymyká už jen Liberecký kraj, kde je poměr mezi rodinnými a bytovými domy v podstatě vyrovnaný. Zde však statistiku ovlivňuje hlavně aktuální výstavba několika horských apartmánových komplexů.

Výstavba bytových domů bude v Praze kvůli nedostatku volných stavebních ploch a preferenci rozsáhlejší bytové výstavby vždy dominantní. Naopak v menších městech a obcích budou lidé vždy preferovat výstavbu vlastního rodinného domu. Levnější pozemky je k tomu přímo pobízí, nehledě na to, že s nimi počítají i obecní územní plány.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. Společnost staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s. (RNDr. Evžen Korec, CSc. – Generální ředitel a předseda představenstva/EKOSPOL a.s. – Ekobyty U Obory – Uhříněves

Related Posts