19 července, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí

Zájem Čechů o byty a chalupy na horách stále roste a s ním i ceny těchto nemovitostí. V Krkonoších, tedy nejdražších tuzemských horách, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje mezi 80 a 90 tisíci korunami. Vyšší pořizovací náklady lze ale kompenzovat formou krátkodobých pronájmů.

Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější jsou Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora – Pec. „Ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ říká k tomu Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M reality, který sám dvě horské nemovitosti provozuje.

V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech v novostavbách, tak i po původních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem.

Apartmán 2 + KK s ubytovací kapacitou pro 4 až 5 osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 až 3 500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2 000 až 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 až 2 000 korun za jednu noc.

Podobně zajímavé jsou krátkodobé pronájmy původních chalup, nacházejí-li se na „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 až 600 korun za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí bývá sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech, takže pak se hosté dostanou spíše na tu spodní cenovou hranici. „Osobně takto pronajímám chalupu s kapacitou pro 6 osob, umístěnou 150 metrů od nejbližší sjezdovky. V průměru jezdí čtyři hosté na jeden pobyt a plno mám celou zimu,“ přidává vlastní zkušenost Bareš.

Krátkodobě pronajímat horskou nemovitost určenou i k vlastní rekreaci je podle něho aktuálním trendem. „A je to logické. Proč nemít svou vlastní pěknou chalupu či apartmán, navíc s možností krátkodobých pronájmů, které zažívají boom napříč všemi lokalitami? Výnos z takových pronájmů se často pohybuje okolo 10 %. Pokud majitel sežene v místě personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si všechen servis, zaplatí mu takové pronájmy hypotéku a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“ říká Bareš.

Hodnotu nemovitostí na horách značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů. „V poslední době se investuje snad v každém středisku. Stačí se dojet podívat do Jánských lázní, kde vznikla Stezka korunami stromů. Původně ospalé lázeňské městečko dnes láká návštěvníky napříč věkovým spektrem, a to po celý rok,“ konstatuje Bareš. Dalším takovým příkladem je podle něho nedávno postavená spodní stanice lanovky v Rokytnici. „Samostatnou kapitolou je pak Špindlerův Mlýn, kde už je nemožné nalézt levnou nemovitost. Tento stav opět nahrává lidem, kteří investují do vlastního bytu či chalupy a poté nemovitost pronajímají,“ dodává Bareš.

Zdroj/foto: M&M reality

Related Posts