20 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Praha je podle Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX) v konkurenci okolních metropolí nejhorší. Na průměrný byt vydělává Pražan 14,1 roku

Dostupnost bydlení v našem hlavním městě je ve srovnání s okolními evropskými metropolemi suverénně nejhorší. Na průměrný 70metrový byt musí obyvatel Prahy vydělávat 14,1 roku, což je o více než tři roky déle než v sousedním Mnichově a o více než pět let více než ve Vídni. Vyplývá to z Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX), který pravidelně dvakrát ročně zveřejňuje největší rezidenční stavitel v zemi Central Group.

Jaká je hlavní příčina špatné dostupnosti bydlení v Praze? Jednoznačně zoufale nízký počet povolených bytů. Metropole s lepší dostupností bydlení povolují rezidenční projekty mnohem rychleji a hlavně ve větší míře než v Praze. „Při pohledu na počty povolených bytů v Praze a na srovnání s okolními metropolemi je zřejmé, že Praha velmi zaostává. Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě vloni povolilo jen 3,2 bytů. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel. A není to tím, že by nebylo kde brát. V Praze je podle našich nejnovějších dat v přípravě téměř 109 tisíc bytů v 735 projektech,“ řekl zakladatel a šéf největšího rezidenčního stavitele Central Group Dušan Kunovský.

Za mírným zlepšením dostupnosti jsou vyšší příjmy

Zatímco ještě před šesti měsíci bylo potřeba na průměrný pražský byt 14,6 ročních platů, aktuálně potřebuje Pražan na pořízení nového bydlení v Praze 14,1. Mírné zlepšení je dáno zejména rychlým růstem mezd. Ty se během šesti měsíců zvedly o 6,5 procenta, zatímco nemovitosti přidaly jen 2,9 procenta. Na byt o velikosti 70 m2 je však stále potřeba přes 14 ročních hrubých mezd, což je suverénně nejvíce z okolních metropolí. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 45.246 korun a cena průměrného nového pražského bytu více než 7,6 milionu korun.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s.

Related Posts