15 července, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Star Group: Poptávka po nemovitostech roste nehledě na pandemii

Cena bytů v letošním roce rostla sice oproti minulosti volněji, ale nezastavila se. I přes období pandemie registruje izraelský developer v druhé polovině roku další skokové nárůsty poptávky po koupi bytu či vily. Je vidět, že koupě nemovitosti je v době pandemie jistou investicí, proto developeři hledají další možnosti a lokality pro své projekty. Star Group nezůstává pozadu a má pro tento rok naplánováno více lokalit, spolu s tím také dokončuje stávající projekty. V tuto chvíli z rozestavěných 222 bytů a 12 rodinných domů s dokončením příští léto společnosti zbývá prodat pouhých 25 procent jednotek, všechny ostatní byty a domy již svého budoucího majitele mají.

„Je nutné maximálně urychlit celý proces příprav projektů, protože podle kvalifikovaných odhadů se v horizontu 15 let do Prahy trvale přistěhuje přes sto tisíc nových obyvatel. To znamená dokončit více než pět tisíc nových bytů ročně. A to opravdu hovoříme o spodní hranici možného,“ vypočítal Tal Grozner, ředitel developerské společnosti Star Group, kolik bytů by se mělo každý rok v Praze předat do užívání, aby byla uspokojena poptávka po bydlení nově příchozích obyvatel Prahy.

Podle analýz společnosti Ekospol je v Praze aktuálně neprodejných už 262 bytů

„My jsme si při plánování projektů vědomi také toho, že nejde jen zvolit vhodnou lokalitu, kde je dostatečná občanská vybavenost, ale že je potřeba lokalitu také rozvíjet a připravit ji na příchod nových obyvatel,“ vysvětlil Tal Grozner, ředitel developerské společnosti Star Group.

„Do bytů se často stěhují mladé páry, případně mladé rodiny s dětmi, a pro ně je například školka v pěší vzdálenosti vlastně nutností,“ dodal. Ve výčtu dodatečné výstavby je tak v Nových Chabrech i malé nákupní centrum s restaurací a sportovně-relaxačním centrem.

Klienti developerské společnosti Star Group kladně hodnotí mimo jiné solidní dostupnost kulturních zařízení či sportovních a rekreačních ploch.

„Důležitá je také blízkost přírody, cyklostezky i upravené pěší trasy. Lidé v Nových Chabrech díky tomu mají spoustu příležitostí, jak si aktivně odpočinout. To v dnešní době oslovuje všechny věkové skupiny,“ dodal Tal Grozner.

Český statistický úřad zaznamenal v Praze první polovině roku 2020 meziroční růst počtu zahájených bytů o takřka 17 procent. V porovnání s tím ale klesl počet dokončených nemovitostí o necelých 13 procent. Výraznější meziroční úbytek podle Českého statistického úřadu jde pozorovat u stavebních povolení a ohlášení, a to až o polovinu. Z dlouhodobého hlediska se předpokládá, že ceny bude šroubovat vzhůru pomalá výstavba, kterou brzdí rozvleklé povolovací procesy.

Počet úspěšně dostavěných bytů v české metropoli činil podle údajů Českého statistického úřadu pouze 2296 bytů za první polovinu roku 2020. To jen dokazuje, na co developeři již delší dobu upozorňují: povolovací řízení někdy trvá i víc než 10 let. Řešením do budoucna bude nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb. Tato norma, která má zkrátit povolování staveb, by však měla začít platit nejdřív od února či března 2021.

Star Goup – Kejřův park 2, Praha

„Do nové legislativy vkládáme velké naděje. Jako developer se i nadále zajímáme jak o větší území, která bychom mohli komplexně rozvíjet v duchu našich realizovaných i aktuálních projektů Kejřův Park a Nové Chabry, tak o pozemky umožňující vytvořit komornější projekt luxusnějšího bydlení,“ přiblížil Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group, dva směry, kudy se izraelská developerská společnost v Česku vydává.

O společnosti Star Group

Star Group Ltd. je společnost investorů se širokými odbornými znalostmi mezinárodního realitního trhu. Nové koncepty bydlení v České republice představuje společnost Star Group od roku 2003. Do dnešního dne dokončila a předala 1040 nových bytů ve čtyřech různých pražských lokalitách a více než 840 nových bytů je v současné době v různém stadiu přípravy či výstavby. Mezi aktuální projekty bydlení společnosti Star Group patří Nové Chabry a Nové Chabry vily.

Zdroj/foto: NEED4CONNEXIONS, s. r. o./STAR PRAGUE s.r.o. – Kejřův park 2

Related Posts