20 dubna, 2024
Rezidenční bydlení a hotely

Vlastní voda i elektřina. V jižních Čechách roste soběstačný dům bez inženýrských sítí

Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii sám, zachytí maximum dešťové vody, nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Takový dům, který je snem mnoha lidí, přes zimu vyrůstá u Vyššího Brodu v Jižních Čechách. Původní návrh vznikl v rámci prvního ročníku studentské architektonické soutěže organizace Český soběstačný dům, jejímž dlouhodobým partnerem je i Hypoteční banka. Na konceptu domu v posledních čtyřech letech pracovali odborníci z akademické i soukromé sféry, jeho plány budou po dostavbě zdarma sloužit veřejnosti jako manuál.

Přelomová stavba je umístěna na samotě v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín. Autorem stavebního návrhu domku, který dokáže plnohodnotně fungovat bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci, je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. Na projektu pracoval s podporou kolegy Petra Pávka. Náklady na realizaci včetně technologií dle autorů nepřesáhnou částku 3,5 milionu korun.

„Naším cílem bylo navrhnout malý, pokorný domek. Tím největším oříškem je ale samozřejmě rozchodit ho komfortně bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to už byl potřeba poměrně široký technický tým. Podařilo se nám také navázat úzkou spolupráci s Hypoteční bankou, která nám s realizací pomohla,“ popsal proces příprav stavby Pavel Podruh, zakladatel projektu.

„Hypoteční banka pozorně sleduje trendy v bydlení a fandí inovativním řešením. Jako jednička na trhu navíc může využít své pozice k financování zajímavých a zejména ekologických staveb. V trendu ekologického a zeleného bydlení vidíme budoucnost, chceme ho proto zase posunout o kousek dál,“ řekla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Výroba vlastní elektřiny

Pro podobnou stavbu je klíčová úspora elektřiny, volba jednotlivých technologií se tak řídila především podle její spotřeby. Jediným zdrojem elektrické energie domku bude vlastní fotovoltaická elektrárna, doplněná bateriovým úložištěm.

„Český soběstačný dům bude v budoucnu fungovat jako veřejně přístupná laboratoř současných technických možností pro inspiraci ostatním,“ vysvětlil Podruh důvod existence celého projektu. „Ať už se jedná o rekonstrukci, nový dům, kancelářskou budovu nebo bytovku. I dva solární panely na verandě a malá baterka se počítá,“ dodal.

Soběstačný dům bez inženýrských sítí, interiér

Ani kapka (deště) nazbyt

Dům má vlastní vrtanou studnu s pitnou vodou, pro autory ale bylo prioritou její spotřebu omezit na minimum, a to třeba za pomoci dešťové vody zadržované v podzemní nádrži. Ta se po přečištění použije třeba na splachování, praní nebo i sprchování. Nahradí tak přibližně polovinu spotřeby pitné vody v porovnání s běžným domem.

„Hypoteční banka ekologické bydlení podporuje i prostřednictvím Zelené hypotéky, nabízené pro financování bydlení s nižší energetickou náročností. Takové bydlení se dnes pomalu stává standardem pro většinu českých novostaveb. Finanční ani větší byrokratické náročnosti se obávat nemusíte, není totiž vyšší než u klasických domů. Pro klienty, kteří mají zájem o šetrnou stavbu, je připraven balíček finančních výhod,“ doplňuje Andrea Vokálová.

O Českém soběstačném domu

V rámci Českého soběstačného domu už v současné době spolupracují desítky firem i jednotlivců. Společně se snaží zrychlit nástup čistších technologií do běžného užívání. Tým, který se podílí na projektu, zároveň vyvíjí vlastní bateriové úložiště a provozuje každoroční studentskou architektonickou soutěž. Za tyto aktivity už projekt získal nejvyšší ocenění Evropské komise za ekologické inovace v energetice, tzv. EU Sustainable Energy Award, nebo Social Development Goals Award od Centra OSN v Praze a Asociace společenské odpovědnosti ČR. Celý projekt přitom jeho autoři programově provozují bez dotací a v intencích myšlenky open source sdílení informací.

Zdroj/foto: Hypoteční banka, a.s.

Related Posts