22 července, 2024
Výstavba a remodeling

EKOSPOL: Stavebnictví se pomalu vzpamatovává z krize, ve druhém čtvrtletí i díky bytové výstavbě rostlo

České stavebnictví se pomalu vzpamatovává z prodělané koronavirové krize. V červnu už druhý měsíc v řadě rostlo, meziročně o 7,9 procenta. Stavební produkce tak podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v letošním druhém čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 1,7 procenta vyšší. Růst podpořilo hlavně pozemní stavitelství včetně bytové výstavby.

Nejvíce nových bytů ve Středočeském kraji

Počet zahájených bytů v celém Česku ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o 25,1 procenta na 11 895 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 10,9 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů dokonce o 60,2 procenta. Počet dokončených bytů ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o deset procent na 7 947 bytů.

Hloubětín obohatí LAPPI, bytový areál s duší finského severu

Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem už 3157. Na druhé místo se po čase vrátila Praha s 2578 nově zahájenými byty, která na třetí příčku odsunula Jihomoravský kraj (2383 zahájených bytů). Více než tisíc bytů se začalo letos stavět už jen v Jihočeském kraji (1674 bytů) a Moravskoslezském kraji (1209 bytů).

Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 2851 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2405 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (1901 bytů). Přes tisíc nových bytů dokončily stavební firmy už jen v Moravskoslezském kraji (1116 dokončených bytů) a Plzeňském kraji (1020 dokončených bytů).

Ekospol – Ekobyty U Obory – Uhříněves

České stavebnictví má do dalších období dobře našlápnuto. Bohužel ho ale i nadále budou srážet problémy, které nevyřešilo ani přijetí nového stavebního zákona. Ten sice slibuje výrazné urychlení povolování nových staveb, jeho účinek se však projeví až s větším odstupem. Do té doby se celý sektor bude muset vypořádat mimo jiné s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil a neustále rostoucí cenou stavebních prací i materiálu. Bez vyřešení těchto překážek si může české stavebnictví o delším a stabilnějším růstu nechat jen zdát.

O společnosti EKOSPOL

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. Společnost staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.

Zdroj/foto: EKOSPOL a.s./Titulní foto www.pexels.com

Related Posts