15 července, 2024
Výstavba a remodeling

PSJ Concrete buduje konstrukci unikátní Stanice Nivy

Sesterská firma PSJ Concrete v bratislavské lokalitě Mlynské Nivy dokončila skelet moderní administrativní budovy Twin City Tower. Zároveň však v jeho sousedství pro developerskou skupinu HB REAVIS zahájila betonáž konstrukce pro další etapu projektu TWIN CITY – unikátní Polyfunkční objekt Autobusové stanice Mlynské Nivy s výškovou budovou Nivy Tower.

O projektu

Komplex TWIN CITY svým řešením naváže na existující městskou zástavbu ve směru od centra Bratislavy a výrazně ji obohatí. Vznikající novostavby navrátí život do opuštěné industriální části města na místě výrobních hal bývalého závodu Kablo a též v prostoru autobusového nádraží, která byla po 34 letech fungování uzavřena 1. října loňského roku. Po její demolici nic nebránilo výstavbě unikátní Stanice Nivy, která bude kloubit nadregionální nákupní centrum, maximálně komfortní autobusovou stanici mezinárodního významu a moderní tržnici v srdci pulzující byznys zóny na hranici historického centra. Místo, které bude překypovat životem v každou denní hodinu.

Velkolepý projekt tvoří dvě propojené části. Stanici Nivy představuje osmipodlažní objekt, který vyroste na půdorysné ploše 45 tisíc metrů čtverečních a předpokládá celkovou denní návštěvnost 55 tisíc lidí. Dvě z podlaží jsou situovány pod zemí, přičemž to spodní nabídne parkoviště pro 2.150 osobních vozů. Nad ním vznikne komfortní mezinárodní autobusové nádraží, které denně obslouží až dvacet tisíc cestujících. Šest nadzemní pater nabídnou nákupní a zábavní centrum, jehož součástí bude i moderní městská tržnice s čerstvými potravinami a sezónní nabídkou. Atraktivitu komplexu podtrhne park na střeše o velikosti zhruba dvou fotbalových hřišť, který bude lákat na příjemnou komunitní zahradu a pestré vybavení pro aktivní odpočinek a sport.

Druhou nepřehlédnutelnou součást záměru tvoří 123 metrů vysoký administrativní objekt Nivy Tower, jehož útroby vytvoří 30 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných áčkových kanceláří. Mrakodrap se stane nejvyšší administrativní budovou v Bratislavě. Nejrychlejší výtahy na Slovensku vás vyvezou na střešní restaurace s terasou, která poskytne dech beroucí výhledy na panorama metropole.

Výstavba skeletu

Betonáž základové desky centra Stanice Nivy byla pracovníky PSJ Concrete zahájena v listopadu loňského roku. Rozsáhlé staveniště v bratislavské lokalitě Mlynské Nivy opustí až v září 2019. Do té doby nepochybně půjde o nosnou zakázku sesterské firmy PSJ. „Nyní se koncentrujeme na realizaci železobetonové monolitické konstrukce výškové budovy Nivy Tower, která se v současné době nachází ve fázi realizace 2. podzemního podlaží. Před námi je realizace dalších 34 podlaží, z nichž každé obnáší plochu 1.500 metrů čtverečních,“ informoval Tomáš Pavliš, výrobní ředitel PSJ Concrete.

Pavliš doplnil informace o realizaci skeletu Stanice Nivy: „Náročné práce na konstrukci osmipodlažního obchodního centra, parkoviště a autobusové stanice zahájíme v dubnu. Celkem zde bude uloženo 172.000 metrů krychlových betonu a 27.000 tun armatury. Jde o rozsahem výjimečné dílo, tudíž polovinu dodávky provede středisko Metrostavu. Na zrodu monolitu bude ve dnech, kdy bude realizován celý půdorys objektu, pracovat 400-500 lidí. Složité bude nejen skloubení činnosti dvou firem, ale hlavně logistika celého díla. Například při realizaci základové desky na staveniště denně přijede po jediné přístupové komunikaci 15 nákladních aut s ocelovou výztuží. A do toho budou najíždět náklaďáky s betonem, bedněním a dalšími materiály. Rád bych upozornil i na technicky náročné konstrukce stavby, jako jsou 1. podzemní podlaží komplexu o světlé výšce 7,5 metrů a velké množství předpjatých trámových stropů o objemu 40.500 metrů kubických betonu a 1.200 tun předpínací výztuže, což v našem oboru v tuzemsku možná ještě nikdy nebylo realizováno. Stavbu železobetonové monolitické konstrukce výškové budovy bude řídit Pavel Jozl a hlavním stavbyvedoucí obchodního centra bude Petr Smrž.“

Zdroj/foto: PSJ, a.s./PSJ, a.s., HB Reavis Slovakia a.s.

Related Posts