22 července, 2024
Výstavba a remodeling

Akutní nedostatek materiálů, lidí a nových bytů může vést k dalšímu růstu cen bydlení

Od ledna do dubna stavební úřady v Praze povolily 1.111 nových bytů v bytových domech. To je o 40 procent méně než za stejné období loni. Podprůměrný byl i celý loňský rok. Trh vysychá. Ale nejen kvůli chybějícím povolením. Stále větším problémem je akutní nedostatek stavebních materiálů i kvalifikovaných pracovníků.

Pandemie celosvětově utlumila výrobu a trh teď pociťuje důsledky. Chybí dřevo, plasty, kovy i izolační materiály. Doby, kdy byly stavební materiály skladem, jsou pryč. Na dodání se místo týdnů čeká měsíce. Ceny materiálů prudce rostou a podle odhadů tomu tak bude celý rok 2021.

Central Group: O nové byty v Parkové čtvrti je rekordní zájem

V posledním půl roce podle průzkumu Svazu průmyslu a obchodu ČR zaznamenalo zvýšení cen surovin k výrobě 91 procent firem. Polovina podniků už zdražila výrobky a 30 procent dalších to plánuje, pokud se situace rychle nezmění. Podle průzkumu se navíc 44 procent oslovených firem potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Central Group – Rezidence Parková čtvrť, vizualizace

Málo nově povolených bytů, velká poptávka po bydlení v době nejistoty a levných hypoték, nedostatek pracovníků a rostoucí ceny materiálů. To může, a zřejmě i bude, dál zvyšovat ceny nemovitostí.

O společnosti Central Group

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v České republice. Za 26 let svého působení dokončil již 180 rezidenčních projektů a prodal více než 16.000 nových bytů, domů a parcel. Veškeré vydělané prostředky investuje do dalšího rozvoje, a proto nepotřebuje pro svou činnost bankovní úvěry.

Central Group se neúčastní žádných veřejných zakázek ani není příjemcem žádných veřejných dotací a každoročně platí českému státu stamilionové částky na daních. Mnoha desítkami milionů korun každý rok také přispívá na obecně prospěšné účely.

Central Group v současnosti vlastní kolem 1,5 milionu m² brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů. Připravuje celé nové městské čtvrti a na velkých projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z ČR i ze světa. V aktuální nabídce společnosti jsou stovky bytů v mnoha lokalitách po celé Praze.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./Titulní foto www.pexels.com

Related Posts