21 května, 2024
Výstavba a remodeling

Výstavba inteligentní a šetrné Organiky je v plném proudu, CONTERA jedná s novými nájemci

Inteligentní administrativní budova Organica roste na bývalém brownfieldu v centru Ostravy a developerská společnost CONTERA zároveň pokračuje ve smluvních jednáních s potenciálními nájemci. Většinu objektu po dokončení v roce 2023 obsadí mezinárodní IT gigant TietoEVRY. Developer čile staví i v Ostravě-Hrušově, kde vzniká CONTERA Park Ostrava D1 včetně hlavního skladu pro Sportisimo.

Se stavbou Organiky, která je prvním administrativním projektem CONTERY a která se pochlubí inteligentními řídícími systémy nebo certifikací BREEAM Excellent, se začalo vloni v červenci.

„Necelý půlrok poté, co se bagry zakously do země, pokračujeme v hrubých terénních úpravách a pilotovém založení objektu a rozeběhnuty jsou i práce na monolitickém železobetonovém skeletu. Jednoduše řečeno pracujeme na kostře stavby,“ říká Martin Budina, projektový ředitel společnosti CONTERA.

Vyplatí se investice do zelených certifikací administrativních nemovitostí?

Tyto práce potrvají na bývalém brownfieldu mezi Trojhalím a obchodním centrem Forum Nová Karolina zhruba do poloviny dubna 2022, kdy budou vybetonována dvě podzemní podlaží. Pak začne růst nadzemní část budovy. Ve 4. kvartálu roku 2022 bude Organica vodotěsná a v 1. kvartálu roku následujícího sem CONTERA pustí firmu TietoEVRY, která začne s přípravami svých prostor. Půjde zhruba o ¾ celkové administrativní plochy Organiky, zbytek obsadí další nájemci, přičemž s některými je Contera již ve fázi pokročilých smluvních jednání.

Organica bude kompletně hotová v druhé polovině roku 2023 a pochlubí se inteligentními ovládacími systémy, šetrností k životnímu prostředí nebo certifikací BREEAM Excellent.

„Výjimečná lokalita, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura jsou největším lákadlem pro budoucí klienty i zákazníky. Organica se stane součástí nového administrativně-obchodního centra Ostravy, kde již stojí obchodní centrum Fórum Nová Karolina, administrativní budova Nová Karolina Park nebo budovy Trojhalí. Troufnu si říci, že lepší místo v Ostravě nenajdete,“ dodává Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel CONTERY.

CONTERA – Organika, stavba

CONTERA Park Ostrava D1

V jiné ostravské části Hrušově vzniká CONTERA Park Ostrava D1. Největší ze čtyř plánovaných hal o rozloze 90 000 m2 obsadí prodejce sportovního vybavení Sportisimo. Do tzv. VNA části skladu společnost od začátku listopadu začala instalovat vlastní skladové systémy. Kompletní předání této části proběhne v lednu 2022.

Do dalších dvou částí haly pro Sportisimo nazvaných Pick Tower a High Bay byl klientovi umožněn předčasný přístup na začátku prosince, tedy o dva měsíce dříve, než bylo v plánu. V rámci přípravy na spuštění provozu sem firma nainstaluje třeba i robotizované systémy řízené moderním softwarem, díky nimž třeba v High Bay nebude potřeba žádná lidská obsluha.

„Předčasný přístup našim klientům umožňujeme proto, aby mohli začít s přípravami svých technologií a systémů, zatímco ještě probíhají finální stavební úpravy objektu. Díky paralelním pracem se tak celý proces urychlí,“ upřesňuje Martin Budina.

Ve druhé hale o celkové rozloze 40 000 m2 se v CONTERA Parku Ostrava D1 už naplno zabydlel Plzeňský Prazdroj a developer připravuje prostory pro firmy AT Computers a VAS Solutions. Druhá jmenovaná má již k dispozici část haly v CONTERA Parku Ostrava City a do Hrušova expanduje o dalších cca 8000 m2.

Contera Park Ostrava – Sportisimo v Ostravě

Zároveň zde začala vznikat třetí budova, průmyslový objekt s názvem „Flexi“. Ten bude mít rozlohu více než 12 000 m2. „Výjimečnost objektu spočívá ve vyšší flexibilitě prostoru a vyváženosti industriální a administrativní části. Mohou zde vznikat mnohem menší jednotky a jsou zde k dispozici i plochy pro showroom nebo větší administrativní zázemí. Jde tak o odlišný koncept než u haly pro Sportisimo, kde industriální část značně převažuje,“ říká Dušan Kastl.

Budova by měla být dokončena v létě 2022. Současně s výstavbou i zde prochází CONTERA pokročilými smluvními jednáními s potenciálními klienty. V CONTERA Parku Ostrava D1 bude v průběhu ledna 2022 dokončena také většina dopravní a technické infrastruktury. Součástí areálu by měl být i vědecko-technologický park.

Další projekty: Říčany, Hustopeče, Bratislava

Společnost také pokračuje v rekonstrukci svého domovského CONTERA Parku Říčany. Největší objekt známý pod názvem Sanitas podstupuje v první fázi modernizaci administrativních prostor, nový showroom získala třeba firma FAST ČR. Budova TERRA dostane novou prosklenou fasádu a vzniknou zde jednotky třeba pro drogerii Rossmann nebo firmu Spokojený pes. Své ústředí sem také přesune samotná CONTERA. Součástí rekonstrukce je i výměna povrchů zpevněných ploch v parku a masivní revitalizace zdejší zeleně.

Aktuálně probíhá první etapa výstavby CONTERA Parku Hustopeče. I zde vzniknou prostory pro logistické účely a lehký průmysl. První etapa výstavby bude dokončena v druhém kvartálu roku 2022 a během ní vzniká zhruba 40 pracovních míst. V témže kvartálu bude zahájena výstavba další budovy H2 s plochou více než 20 000 m2.

V říjnu 2021 se CONTERA stala novým vlastníkem Vlčie hrdlo Business Parku v Bratislavě, který zakoupila od společnosti Natland. Na ploše 33 420 m2 se nachází dvě administrativní budovy, které projdou renovací, a na zbývajících plochách CONTERA plánuje koncept tzv. small business units. Tento koncept kombinuje showroom, kancelář a sklad a využijí jej hlavně malé a střední podniky. V areálu, který ponese jméno CONTERA Park Bratislava City, najde své nové kanceláře bratislavská pobočka CONTERY.

CONTERA Park Říčany

O společnosti Contera

Společnost CONTERA založená v roce 2009 vlastní a provozuje průmyslové parky v prvotřídních lokalitách v ČR (Brno, Ostrava, Praha, Teplice) a na Slovensku (Bratislava, Prešov). Ve svém portfoliu poskytuje klientům možnost nájmu i řešení upravená a vybudovaná na míru (built-to-suit). Specializuje se na přestavbu a revitalizaci nevyužívaných areálů (brownfieldů) v lokalitách s dobrou infrastrukturou a klade důraz na soulad parků s okolním prostředím.

Portfolio zahrnuje přibližně stávajících 519 000 m2 a plánovaných 175 000 m2 průmyslových nemovitostí. V roce 2019 vytvoři-la CONTERA společný podnik s TPG Real Estate Partners, specializovanou platformou pro kapitálo-vé investice do nemovitostí, kterou vlastní globální společnost TPG. Ve stejném roce CONTERA vstoupila na slovenský trh.

Zdroj/foto: CONTERA Management s.r.o.

Related Posts