19 července, 2024
Obchodní centra a retail

Nakupujte s luxusním výhledem

Ještěd patří k Liberci asi stejně jako kabelky k Louis Vuitton. Věděli jste ale, že jméno Ještěd nesl i obchodní dům, na jehož místě dnes stojí jiné obchodní centrum? A že výhledu na vrch a televizní vysílač se neubráníte ani v druhém významném obchodním centru Liberce – OC Nisa? Vydejte se s námi tentokrát do krajského města na severu Čech – Jan Neruda se o něm vyjádřil, že nejspíš nebude nikdy krásný, ale od té doby se leccos změnilo a určitě zkrásněl! Příležitostí k nakupování se tu, třeba cestou z výletu na Ještěd, najde určitě také dost.

První osadníci do dnešního Liberce přišli v 11. nebo 12. století a osada byla v té době jen místem pro občerstvení a menší trh pro kupce putující po zemské stezce. Na svou chvíli si Liberec, do roku 1945 nesoucí jméno Reichenberg, musel počkat do 16. století, kdy do něj přišli soukeníci a vybudovali zde středisko textilního průmyslu významného později v celém Rakousku-Uhersku. O tento rozvoj se zasloužil rod Redernů, majitelé Liberce a Frýdlantu. Po bitvě na Bílé hoře ale byl jejich majetek zkonfiskován a získal ho Albrecht z Valdštejna. Ten potřeboval živit, a hlavně šatit, císařské vojsko, a tak za jeho vlády došlo k obrovskému rozvoji soukenictví. A byl to právě tento obor, který dal městu specifický ráz, jež mu vyčítal i Jan Neruda. Liberec se ale postupně měnil, soukeníků i všudypřítomné modré barvy na barvení látek ubývalo, ale textilní průmysl zde kvetl dál. Nejvýznamnějším továrníkem byl v 19. století baron Johann Liebig. Jeho rodina se zasloužila o rozvoj města a přibývaly nejen měšťanské domy, ale i veřejné prostory. Možná nejkrásnější část Liberce – tzv. Lidové sady vznikly právě na přelomu 19. a 20. století i za přispění Liebigovy rodiny. A vznikaly i paláce. Už od dob první republiky shlíží na Soukenné náměstí dva – palác Nisa (také zvaný kavárna Nisa od architekta Fritze Lehmanna), stojící na místě bývalého panského mlýna, a obchodní dům Baťa, jak jinak než funkcionalistický. Funkcionalismus byl ostatně v Liberci velmi populární, ve 30. letech se městu přezdívalo malá Praha a na tyto kořeny navazuje i OC Nisa. V roce 1936 byl otevřen obchodní dům Brouk & Babka, jeden z nejstarších u nás a na svou dobu velmi pokrokový. Vraťme se ale na Soukenné náměstí.

Ještěd uprostřed Liberce

Když se dnes řekne Liberec, drtivé většině z nás se nejspíš vybaví věž ještědského vysílače. Ale není to tak dávno, co stál v centru města jiný Ještěd. Obchodní dům s tímto jménem byl veřejnosti otevřen v roce 1979 a se svými 8 000 m2 byl jedním z největších ve státě. Oba dva Ještědy navrhl architekt Karel Hubáček. V roce 2010 ale obchodní dům musel ustoupit nové výstavbě – zcela novému obchodnímu centru Forum Liberec. To nabízí 45 000 m2 a cca 120 obchodů, ale také kavárny, restaurace nebo multikino. Ačkoli zpočátku jeho stavba vzbuzovala rozporuplné názory, a potýká se s problémy typickými pro obchodní centra ve středu měst, zdá se, že místo na nákupní mapě Česka si vydobylo.

Specialitou OC Forum jsou také kancelářské prostory a 14 nájemních bytů. Co říkáte, nechtěli byste chodit nakupovat v pyžamu?

Starší ale větší bratr

Obrazným starším bratrem OC Forum je OC Nisa. Jde o nejstarší obchodní centrum v libereckém kraji – jeho původní podoba byla otevřena veřejnosti v roce 1999 a jeho součástí bylo i multikino, které je dodnes nejúspěšnější v regionu. Během roku 2008 centrum prošlo rozsáhlou přestavbou. Během rekonstrukce a dostavby se zdvojnásobila prodejní plocha i parkoviště. Architektura interiéru odráží období funkcionalismu v Liberci s ohledem na moderní požadavky nakupujících. Součástí budovy je i umělý vodopád a oddychová zóna. Kromě milovníků zábavy nepřijdou zkrátka ani milovníci kávy, kteří tu najdou například kavárenský řetězec Costa Coffee s jednou z jeho mnoha poboček.

Nové centrum nabízí celkem 50 000 m2 pro obchody, restaurace a kavárny, kterých je v současnosti 160. Pořídíte tu vše od potravin přes oblečení a beauty potřeby po vybavení domácnosti. Zastavit se můžete třeba v obchodech Reserved, Cropp, House, Blažek, Orsay, Steilmann nebo Douglas. Na své si tu přijdou i nejmenší, pro které je připraven dětský koutek i prodejny hraček. A pokud navštívíte centrum v létě, můžete z terasy ve 2. patře u kávy dohlédnout až na Ještěd. Již brzy se navíc dočkáte dalších změn!

Zdroj/foto: CBRE s.r.o./CPI PROPERTY GROUP – OC NISA Liberec: Jiří Částka, www.FotoBanka.net, Cushman & Wakefield, s.r.o.

Related Posts