22 května, 2024
Zajímavosti ze společnosti

Central Group se představí jako generální partner českých měst na prestižním veletrhu Expo Real v Mnichově

Největší rezidenční stavitel v ČR se stal generálním partnerem společné expozice Czech Cities & Regions, která se představí od 8. do 10. října na mnichovském veletrhu Expo Real. Společnost Central Group na veletrhu představí zejména unikátní projekt architekta Josefa Pleskota Rezidence Park Kavčí Hory. Ten vzešel vítězně z architektonické soutěže, kterou společnost vyhlásila ve spolupráci s IPR Praha. Model projektu návštěvníkům veletrhu přiblíží revitalizaci zanedbaného brownfieldu, který se dnes nachází v blízkosti metra Pankrác a Centrálního parku. Na veletrhu Expo Real tak bude Central Group jediným reprezentantem pražského developmentu.

Veletrhu Expo Real se Central Group účastní již po osmé. Tentokrát jako generální partner expozice, na které se představí i Praha, Brno, Ostrava či Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Silnému českému zastoupení odpovídá i výstavní prostor na novém místě v hale C2, který zabere bezmála 200 m2. Loňský ročník zaznamenal účast téměř 42 000 odborníků ze 75 zemí. K vidění bylo 2 003 expozic umístěných v 6 halách na celkové výstavní ploše 64 000 m2. Letos se očekává ještě více vystavovatelů i návštěvníků.

„Expo Real neslouží pouze pro prezentací našich rezidenčních projektů, je to zejména unikátní příležitost pro setkání s odborníky z oboru. Zároveň zde probíhají důležitá akviziční jednání s významnými hráči na trhu,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

V posledních měsících Central Group zrealizoval hned čtyři velké akvizice. „Toto období je pro nás ve znamení historicky rekordních akvizic. Jen vloni jsme investovali 2,5 miliardy korun a podařilo se nám získat z pohledu rezidenčního trhu hned několik velmi perspektivních pražských lokalit. Jako dlouhodobý investor je chceme rozvinout a vytvořit nejen skvělá místa pro bydlení, ale také tolik potřebný veřejný prostor se vším, co k němu patří,“ doplnil Kunovský.

Revitalizace brownfieldu na Kavčích horách

Na veletrhu Expo Real bude představen model unikátního projektu Park Kavčí Hory, který vznikne na území zanedbaného a nepřístupného brownfieldu, kde byly původně skla¬dy a garáže, a který prošel stavebně i finančně velmi nákladnou dekontaminací. Central Group přemění brownfield na místo, které poskytne Pražanům množství zeleně a dnes tolik chybějící hod¬notný veřejný prostor.

Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje a pod záštitou České komory architektů byla vypsána velká neanonymní architektonická soutěž, ze které vzešel vítězný návrh renomovaného architekta Josefa Pleskota.

Projekt se ve svých třech architektonických koncepcích odkazuje k tradicím okolní zástavby. Nejnižší pětipatrové stavby se výškou i materiálově blíží k tradiční pankrácké zástavbě z dob první republiky. Desetipodlažní podnože výškových věží souzní se stejně vysokou okolní výstavbou z 60. let. Tři výškové 22podlažní domy se pak obracejí k modernímu dnešku. Také použitá zeleň je podobně výškově různorodá. Nižší stromová vrstva koresponduje s nízkopodlažními domy, do výšky desetipodlažních podnoží dosahují topoly a bílé věže už patří jen nebi.

„České mentalitě vyhovuje více oddělení soukromého a veřejného. Na druhou stranu ale chceme žít moderně a sdílet veřejný prostor. Proto jsme se na Pankráci rozhodli vytvořit širokou stuhu podloubí. Díky jejímu stropu se oddělí ruch dole od bydlení nahoře. Je to prastarý princip. Ochrání člověka před deštěm, poskytne mu stín, restauratérovi umožní, aby nemusel uklízet stolky s první kapkou deště. Je to obrovská nabídka pro lidi,“ popsal výjimečnost projektu architekt Josef Pleskot.

Stavba přinese do této oblasti množství zeleně, vodních prvků a dnes tolik chybějící hodnotný veřejný prostor včetně služeb, obchodů či restaurací. Architektonické řešení počítá s prostupností území všemi směry a s návazností na okolí včetně oblíbeného Centrálního parku či směrem k blízké stanici metra Pankrác.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s./EXPO REAL (www.exporeal.net)

Related Posts