25 června, 2024
Architektura a design

Nová výstava na kolejích mapuje historii okolí Národního muzea a Čelakovského sadů

Na tramvajové koleji mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea byla ve čtvrtek 4.4.2019 zahájena výstava Proměny okolí budov Národního muzea a Čelakovského sadů. Na 26 panelech mapuje historii místa i jeho současnost. Součástí vernisáže výstavy byly i dvě komentované vycházky s autory architektonického a krajinářského řešení. Výstavu uspořádal pražský magistrát ve spolupráci s MČ Praha 1, Národním muzeem a s autorem koncepce Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Bude přístupná až do konce července.

Výstava je složena z historických fotografií a reálií mapujících minulost a současnost Historické budovy Národního muzea, původní budovy Federálního shromáždění a Čelakovského sadů. Věnuje se dopravě, zeleni, původnímu vedení tramvajových tratí i stavbě Severojižní magistrály.

„Je vidět, že když táhneme za jeden provaz, Praze to pomáhá. Okolí muzea vzkvetlo díky příkladné spolupráci IPRu, městské části a magistrátu, při které jsme se opravdu chovali jako jedno město se společnými zájmy,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček.

Všech 26 velkoplošných panelů je umístěno v prostoru budoucí tramvajové trati. Výstava tak zároveň zve k užívání celého prostoru Muzejní oázy, který po dlouhých letech patří opět i chodcům. Koncem března zde navíc byly umístěny první Pražské židle a stolky, které letos opět vylepší veřejný prostor Prahy.

„Možná jste slyšeli o Manuálu tvorby veřejných prostranství z dílny naší Kanceláře veřejného prostoru. Tady lze vidět, co tenhle dokument přináší v praxi. Byly zde využity nejmodernější postupy pěstování stromů a květin. Je to také jedno z prvních míst, které využívá nový jednotný mobiliář,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Výstava bude přístupná až do konce června a na její realizaci spolupracovaly Praha 1, Magistrát hl. m. Prahy a Národní muzeum.

Zdroj/foto: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha)

Related Posts