16 července, 2024
Architektura a design

Nová Zbrojovka představuje ideové návrhy centrální části areálu

Realitní skupina CPI Property Group na webové stránce www.novazbrojovka.cz zveřejnila ideové návrhy centrální části areálu bývalé Zbrojovky od jedenácti architektonických studií. Přidávat komentáře a hlasovat pro jednotlivé návrhy mohou lidé až do konce února. Současně bylo ukončeno hlasování o zóně 1, která by měla primárně sloužit pro administrativu a lehkou výrobu. Největší počet hlasů získali EA architekti, následovaní studiem CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a Pelčák a partner architekti. Vedle internetové ankety je pro veřejnost otevřena expozice návrhů v prostorách Kanceláře architekta města Brna.

A69 architekti

„K ideovým návrhům zóny 1 a 6 jsme získali od lidí více než 800 důležitých hlasů a komentářů. Očekáváme, že s představením nových návrhů k centrální části se toto číslo významně navýší. K dispozici totiž máme 11 vizualizací,“ vysvětluje Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPI Property Group„Po představení jednotlivých zón Nové Zbrojovky a sesbírání všech reakcí  je vyhodnotíme a zohledníme,“ dodává Zdeněk Havelka. Zóna 5 se nachází v centrální části území bývalé Zbrojovky Brno a svojí hranicí sousedí se všemi ostatními zónami. V rámci ideových návrhů měli architekti uvažovat o možnosti zachování a případném budoucím využití objektu bývalé kotelny a komína. Zároveň měli nalézt optimální, univerzální a funkční mix složený z rezidentních, administrativních a obchodních prostorů, doplněný o plochy veřejné a volnočasové.

AiD team

Jedenáct tvůrců, jedenáct návrhů A69 architekti představili centrální veřejný prostor s multifunkčním „obecním centrem“. AiD teampřišel s vnitrobloky s parkovými, relaxačními a vodními plochami. Jakub Cigler architektinaopak vidí centrální část Zbrojovky jako kompaktní městské prostředí s dominantou výškové stavby. CMC architects odhalili živé zelené náměstí s vodní plochou a Chapman Taylor multimediální „totem” s digitálními hodinami. Studio CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS uchopilo zónu 5 jako multifunkční náměstí s galerií a prostory pro služby, sport a stravování. Architekti z K4 Architects & Engineers zasevidí centrální část jako příležitost pro kulturní a společenské centrum, s komínem s uměleckými instalacemi a výškovou budovu. Kuba & Pilař architekti si představují středovou část jako centrální veřejný prostor areálu s pobytovým schodištěm, KUBE pak jako administrativní komplex budov a náměstí s tržnicí. Se zajímavou myšlenkou přišli MADADORS ARCHITECTS,kteří by obnovili svitavský náhon a vytvořili prostředí pro příležitosti k práci i zábavě. Pelčák a partner architekti navrhují, aby se „srdce“ Zbrojovky proměnilo v centrální veřejný prostor s komunitním centrem.Expozice návrhů v Kanceláři architekta města Brna

Cigler

Vedle internetové ankety je pro veřejnost otevřena expozice všech jedenácti architektonických návrhů v prostorách Kanceláře architekta města Brna na adrese Zelný trh 331/13. Velkoformátové panely věnované zóně 5 jsou veřejnosti zpřístupněny od pondělí do pátku mezi osmou a sedmnáctou hodinou až do konce února.  

Zdroj/foto: CPI Property Group

Related Posts