Skleněný plášť Guardian Glass instalovaný v Punta de Mar

Architektonické studio Mano de Santo a KMZero, Open Innovation Hub, které jsou součástí skupiny Martinez Group, si zvolily Guardian Glass při navrhování Punta de Mar, prvního plovoucího, dynamického a moderního ubytování ve Španělsku. Tento inovativní projekt podporovaný startupem Punta de Mar má za cíl povznést koncepci zážitkové turistiky na další úroveň. První prototyp je již umístěn v klubu Náutico v Denia ve Středozemním moři.

Punta de Mar je plovoucí plošina s pečlivým, minimalistickým architektonickým designem, který je funkční a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Cílem projektu, podporujícího vnímání okolí všemi smysly, je integrace do přírodního prostředí společně s intimitou, pohodlím, uvolněním a pocity spokojenosti pro hosty. Tento cíl lze zčásti realizovat díky skleněnému plášti od společnosti Guardian Glass, jednomu ze strategických partnerů projektu, který zároveň poskytl technickou podporu ohledně použití skla v tomto novém, průkopnickém podnikatelském projektu, nacházejícím se na pobřeží Středozemního moře, o kterém již všichni mluví.
„Pro projekt jsme si vybrali společnost Guardian Glass,“ říká Frances de Paula García, architekt z ateliéru Mano de Santo, „protože nabízí nejefektivnější sklo. S přihlédnutím k charakteristice projektu, kdy bylo nutné vyřešit extrémní požadavky, jsme hledali dokonalost. Dalším důležitým aspektem je, že jsme se mohli spolehnout na jejich technickou podporu.“
Plovoucí konstrukce využívá trojsklo Guardian, které zajišťuje vynikající úspory energie, bezpečnost a zvukovou izolaci. Na vnějším povrchu bylo nainstalováno výběrové sklo Guardian SunGuard® SN 70/35 HT, následované sklem Guardian ExtraClear® tvořící mezilehlou vrstvu skla, a na vnitřní povrch se použilo vrstvené sklo Guardian ClimaGuard® Premium2 za účelem posílení celkové bezpečnosti a energetické účinnosti. Tato skleněná jednotka poskytuje 61% propustnost světla a 32% solární faktor. To znamená, že sklo propouští dostatek slunečního světla dovnitř a současně blokuje většinu tepla a poskytuje Punta de Mar vynikající tepelnou izolaci, ochranu před slunečním zářením, vysokou úroveň zabezpečení a zvukové izolace, čímž vzniká konstrukce s velmi vysokým výkonem a energetickou účinností. Sklo nejenže umožňuje mnohem jasnější, živější a nerušivý výhled na okolí – moře a přírodu – zároveň také stírá hranice mezi interiérem a exteriérem a umožňuje hostům zažít naprosté spojení s neustále se měnící polohou.

Pro interiér bylo zvoleno sklo Guardian SunGuard® HD Silver 20 (v šatních prostorech, na čelech postelí a v koupelně) s cílem pohrát si s různými odlesky. Díky různým efektům zrcadlení lze těmto intimnějším oblastem dodat větší soukromí a současně mohou vznikat zajímavé a zábavné efekty, působící dojmem prostornosti a splynutí interiéru s vnějším prostředím.
V tomto smyslu architekt zdůrazňuje: „Význam skla, jakož i všech dalších materiálů, které jsme si vybrali, je zásadní. U těchto materiálů jsme hledali úplné propojení s okolím. Zejména sklo by mělo mít určité vlastnosti, pokud jde o průhlednost, aby se dosáhlo těchto požadovaných charakteristik (kromě izolace), jakož i velké rozměry, aby bylo dosaženo patřičného komfortu. Sklo použité pro obytný prostor navíc umožňuje 360stupňový výhled do okolí. Hosté se tak cítí obklopeni přírodou. Jde o prožívání naprosté integrace do prostředí, k čemuž napomáhá právě sklo.“
Podobně dokonalým doplňkem jsou dominující posuvné uzávěry obytného prostoru, které umožňují maximální otevření dveří a oken osazených sníženými hliníkovými profily, které přinášejí neomezený výhled a maximalizují přirozené světlo.
Rozvržení a technologie koncipované pro hosta*
S celkovou plochou 74 m2 je tento obytný pavilon určen k užívání dvěma osobami a je rozdělen na dvě podlaží s minimalistickým designem a vybavením. V prvním podlaží o ploše 40 m2 je k dispozici salónek s vlastní koupelnou a soukromou terasou, která slouží jako rozšíření vnitřního prostoru. Druhé patro o ploše 34 m2 je chill-out paluba – prostor určený pro relaxaci. Oba prostory jsou osvětleny a v pozadí hraje hudba.

Další výhodou Punta de Mar je i to, že hosté mají neustálou kontrolu nad projektem díky automatizační aplikaci, která umožňuje rozhodovat o konkrétních aspektech ubytování. Inovativní technologická řešení tohoto projektu umožňují hostům regulovat osvětlení, zvuk, vůně a úroveň zabezpečení. Přístup k ovládacím prvkům je možný buď přímo z platformy nebo vzdáleně.
Stojí za zmínku, že osvětlení v Punta de Mar je biodynamické, což znamená, že reprodukuje přirozené světlo zvnějšku dovnitř, v průběhu dne se mění tón světla tak, že napodobuje změny přirozeného světla.
Závazek k udržitelnosti*
Punta de Mar je udržitelná turistická iniciativa, která negeneruje odpady, protože jde o modulární strukturu se systémem „Plug & Go“. Navíc se integruje s okolím a používá materiály s nízkým vlivem na životní prostředí. Další výhodou je to, že konstrukce je samostatná a lze ji snadno táhnout vodou či přepravovat po silnici. To znamená, že Punta de Mar lze přemístit do různých přírodních krajin a na různá místa, která mají k dispozici síťové a elektrické napájecí přípojky (ať už přímořské, nebo soukromé plážové hotely), poskytující hostům jedinečné a exkluzivní zážitky.

Pro tento projekt bylo sklo Guardian zpracováno prostřednictvím Control Glass a instalováno pomocí hliníkového systému Technal.
(*) Informace poskytnuté předkladateli projektu: Mano de Santo a KMZero, Open Innovation Hub, součást skupiny Martinez Group.
Zdroj/foto: PressReleaseFinder/Mano de Santo®