25 června, 2024
Investice a rozvoj

CEEC Research: Ceny nemovitostí porostou o dalších 9%

Developeři očekávají letos růst nabídky rezidenčních nemovitostí o 2,3 % v rámci celé republiky. Poptávka ale stále poroste rychleji. Poptávka po rezidenčních nemovitostech ve druhé polovině letošního roku nadále poroste. Developeři predikují růst poptávky v celé ČR ve druhém pololetí letošního roku o 3,5 % a další růst v první polovině roku 2022 o 3,0 %. V Praze poptávka po nemovitostech také vzroste. Vyplývá to ze Studie developerských společností H2/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

Nabídka nemovitostí českých developerů dle jejich názoru mírně poroste

Oproti minulému pololetí, dle dotázaných developerů, nabídka vzroste o 2,3 % v celé ČR, při zaměření na pražské nemovitosti nabídka vzroste o 2,6 %. Pro první pololetí roku 2022 developeři predikují vyšší růst nabídky, a to o 3,5 % v rámci ČR a o 2,9 % v Praze.

LUXENT: V Krkonoších roste třetí etapa luxusního projektu Royal Apartments Aurum

„Poptávka bude stále převyšovat nabídku zejména vzhledem k malému počtu nových bytů dostávajících se na trh. Je tu dlouhodobě naakumulovaná neuspokojená poptávka – v případě Prahy se bavíme o potřebě cca 10 tis. bytů, zatímco průměrná roční nabídka uspokojí poptávku do výše cca 5–7 tis. bytů.“ dodává Martin Svoboda výkonný ředitel společnosti JRD Development s.r.o..

JRD – Na hvězdárně Třebešín, foto – Tomáš Malý, exteriér

Ve druhém pololetí roku 2021 v rámci celé republiky očekávají developeři růst poptávky po rezidenčních nemovitostech o 3,5 %. Pro první pololetí roku 2022 predikují další růst, a to o 3,0 %. Poptávka po pražských rezidenčních nemovitostech také poroste, a to o 3,2 % v druhém pololetí tohoto roku a o dalších 2,8 % v prvním pololetí následujícího roku.

Vzhledem k aktuální velmi silné poptávce a intenzivním prodejům očekáváme pokles nabídky nových bytů díky tomu, že se rychle vyprodají byty ve stávajících projektech, a připravované projekty nestihnou získat včas potřebná povolení, aby pokryly poptávku.“ vysvětluje vývoj poptávky  Petr Beneš, ředitel a jednatel společnosti GEOSAN DEVELOPMENT s.r.o..

Geosan Development – Rezidence Neklanka 2, exteriér

Většina oslovených developerů očekává růst cen svých nemovitostí (91 %). Ceny by dle jejich očekávání měly vzrůst o 9 %. Zbylá část developerských společností neplánuje změnu cen svých nemovitostí (9 %) a nikdo z oslovených neočekává pokles cen.

Růst cen vysvětluje Evžen Korec generální ředitel společnosti EKOSPOL a.s.: „Jakékoliv dlouhodobější predikce jsou nyní velmi obtížné, neboť nevíme přesně, jak bude pokračovat koronavirová pandemie a jak ovlivní celou ekonomiku. Nicméně dá se očekávat, že zájem o nemovitosti bude i nadále velmi vysoký. Lidi budou stále hledat vlastní bydlení, navíc přibude investorů hledajících v nemovitostech bezpečné uložení volných peněz se stabilním výnosem a dobrou likviditou. Nemovitosti představují v tomhle ohledu jednu z nejlepších investic bez ohledu na aktuální ekonomický cyklus. Za posledních pět let se cena bytu v Praze zdvojnásobila, to znamená zhodnocení o 20 procent ročně. Pokud připočteme ještě pětiprocentní roční výnos z nájemného, dostaneme se na 25 procent ročního výnosu. Jen málokterá komodita na trhu nabízí podobně vysoké zhodnocení investovaných peněz.“

Ekospol – Ekobyty U Obory – Uhříněves

O CEEC Research

Společnost CEEC Research je přední analytickou a výzkumnou společností zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie jsou využívány v současné době více než 17 000 společnostmi. Společnost CEEC Research vznikla v roce 2005 jako analytická organizace specializující se na zpracování výzkumů a analýz stavebního sektoru. Následně se analytické zaměření rozšířilo i na další vybrané sektory ekonomiky, včetně stavebnictví.

CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám také organizuje vysoce specializované odborné konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších společností, prezidenti klíčových svazů, cechů a komor a rovněž ministři a nejvyšší představitelé státu z vybraných zemí.

Zdroj/foto: CEEC Research s.r.o./Titulní foto – JRD – Na hvězdárně Třebešín, foto – Tomáš Malý, vnitroblok

Related Posts