25 června, 2024
Investice a rozvoj

Central Group vloni s čistým ziskem 934 milionů korun

Skupina Central Group vloni hospodařila s čistým ziskem 934 milionů korun. Dlouhodobá ziskovost a trvalé reinvestování veškerého zisku zpět do rozvoje firmě umožňuje financovat akvizice bez využití úvěrů. Z vlastních zdrojů tak Central Group hradil také všechny akvizice loňského roku, který byl pro firmu co do nákupů pozemků zcela rekordní. Společnost získala čtyři významné areály celkem za 2,5 miliardy korun. V letošním roce má Central Group připraveno skoro 900 bytů v 11 lokalitách po celé Praze, které postupně zařazuje do prodeje.

V roce 2017 se v prodeji projevil nedostatek bytů na trhu, který v posledních dvou letech vyhnal ceny bytů na pražském trhu o více než 40 procent. Poptávka tak byla vysokými cenami regulována a prodeje na pražském trhu klesly. Celkem se v Praze prodalo 5500 bytů, což byl meziroční pokles o 20 procent. Central Group jako největší hráč se na trhu podílel pětinou, když prodal 1012 bytů, domů a parcel za více než pět miliard korun. I přes omezenou nabídku na pražském rezidenčním trhu dokázal tak jako jeden z mála developerů reagovat na vysokou poptávku po novém bydlení v Praze.

Příjmy z prodeje byly jen o tři procenta nižší, než v rekordním roce 2016. Čistý zisk je však za rok 2017 o zhruba 200 milionů nižší. Důvodem je především dokončení velkého projektu Residence Garden Towers, který přispěl k nadprůměrnému zisku roku 2016. Ve srovnání s výsledkem roku 2015 je loňský zisk vyšší o více než 40 procent.

Pozn.: Příjmy z prodeje odpovídají částkám uzavřených smluv na byty, které se již staví nebo jsou plně dokončeny. Lépe tak odpovídají prodejním výsledkům roku než tržby. Příjmy se totiž tržbami stávají až v okamžiku zápisu nového vlastníka bytu do katastru nemovitostí, což je často v jiném finančním roce, než kdy je podepsána kupní smlouva a kdy společnost inkasovala peníze.

Rekordní investiční rok

V uplynulém roce Central Group zrealizoval hned čtyři velké akvizice. „Loňský rok byl pro nás ve znamení historicky rekordních akvizic. Investovali jsme 2,5 miliardy korun a podařilo se nám získat z pohledu rezidenčního trhu hned několik velmi perspektivních pražských lokalit. Jako dlouhodobý investor je chceme rozvinout a vytvořit nejen skvělá místa pro bydlení, ale také tolik potřebný veřejný prostor se vším, co k němu patří,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Loni v únoru získal Central Group pozemek se stávající ubytovnou a kancelářemi naproti Thomayerově nemocnici v Krči. V březnu rozšířil své působení na Žižkově, když koupil od PPF sídlo společnosti Cetin. To je jen pár metrů od největšího brownfieldu firmy, severní části Nákladového nádraží Žižkov. V dubnu pak získal areál Tesly Hloubětín na Praze 9. Na sedmihektarovém brownfieldu plánuje v budoucnu rezidenční čtvrť s obchody, službami a restauracemi v přízemí. Svůj akviziční apetit pak završil v létě, kdy se dohodl na odkoupení pozemku a kancelářských budov v Olšanské ulici přímo naproti své doposud největší rezidenční stavbě Residence Garden Towers. V intenzivní akviziční činnosti pokračuje firma i letos.

Další stovky bytů ve výstavbě

V letošním roce dává firma na trh převážně byty středního segmentu. Na jaře zařadila do nabídky téměř 400 bytů v 7 lokalitách. Na celý letošní rok pak má připraveno skoro 900 bytů v 11 lokalitách po celé Praze. Velký zájem je o Jižní výhledy a Nad Prokopským údolím ve Stodůlkách a Letňanské zahrady v Letňanech, poslední byty jsou v nabídce největšího projektu Metropole na Zličíně. Další etapy se dočkal velký projekt Javorová čtvrť v Horních Měcholupech. Z luxusních projektů je zájem o byty v Rezidenci U Radnice nad metrem Vysočanská. Investoři volí především byty v Harfa Design Residence nebo v projektu Petrohradská ve Vršovicích.

Zdroj/foto: CENTRAL GROUP a.s.

Related Posts