25 června, 2024
Investice a rozvoj

Colliers: Objem investic střední a východní Evropy za období Q1 – Q3 dosáhl cca. 8,0 miliard EUR

Navzdory dopadům COVID-19 na trhy zůstávají objemy toků v prvních 3 čtvrtletích roku 2020 relativně zdravé, při ca. 8,0 miliard EUR. Polsko přilákalo 4 miliardy EUR, což představuje 50% všech objemů v tomto období. Průměrná velikost transakcí vzrostla o 31,5% a počet transakcí poklesl o 32%, jak uvádí zpráva „Investiční scéna střední a východní Evropy Q1 – Q3 2020“ zveřejněná společností Colliers International.

Andy Thompson, ředitel investičního oddělení pro ČR a SR v české pobočce Colliers, řekl: “Cykly v sektoru nemovitostí obvykle odrážejí vývoj ekonomických cyklů. Je tedy nevyhnutelné, že za současného klimatu dojde k určitému poklesu investiční aktivity. Stojí za zmínku, že se trh chová ve srovnání s posledním zpomalením velmi odlišně. Investoři zůstávají v tomto cyklu skutečně aktivní jak v České republice, tak v širším regionu střední a východní Evropy. Transakce probíhají.

Trh s nemovitostmi zůstává velmi atraktivní investiční příležitostí vzhledem k rozpětí mezi výnosy z prémia a bezrizikovou sazbou. Trh má nyní také mnohem hlubší rozměr, investoři jsou mnohem sofistikovanější a nemovitosti si během posledního cyklu vedly dobře. Očekává se, že i v budoucnu se tomuto sektoru ve střední a východní Evropě bude dobře dařit.“

Jet Investment spouští v listopadu upisovací období nového fondu pro kvalifikované investory zaměřeného na průmyslové nemovitosti

Malý pohyb v prémiových výnosech

Od druhého čtvrtletí jsme zaznamenali velmi malý pohyb prémiových výnosů, především kvůli nedostatku důkazů o transakcích, které by ovlivnily další změny. Náš názor zůstává takový, že zatímco některé posuny na trhu jsou nevyhnutelné, prémiová a dobře fungující aktiva by se měla dobře držet, s tím, že se vyvíjí vyšší tlak na sekundární produkt. Vzhledem k posunu zájmu investorů o logistiku můžeme také očekávat odpovídající reakci v této cenové oblasti.

Nadvláda kancelářského sektoru

V prvních 3 čtvrtletích roku 2020 opět dominoval kancelářský sektor. Pochopitelně, že v loňském roce došlo k výraznému poklesu maloobchodu a hotelové aktivity, přičemž výrazně vzrostla logistika a větší objemy brzdil pouze nedostatek nabídky.

Západoevropské fondy a domácí investoři ze střední a východní Evropy v akvizičním režimu

Západoevropské fondy byly nejaktivnější během prvních 9 měsíců roku 2020, ačkoli objemy byly podpořeny švédskou společností Heimstaden Investing do rezidenčního portfolia v České republice v hodnotě 1,3 miliardy EUR.

Domácí investoři ze střední a východní Evropy, skládající se převážně z českého a maďarského kapitálu, také zůstali v akvizičním režimu a investovali jak na svých vlastních trzích, tak přeshraničně v rámci střední a východní Evropy. Kapitál z Asie, zejména singapurského a jihokorejského, nadále vytvářel příležitosti v regionu.

Ekonomiky se v roce 2021 oživí

Očekává se, že ekonomiky na celém světě i v zemích střední a východní Evropy budou v roce 2020 zasaženy, v roku 2021 se však rychle vzpamatují. Očekává se také zvýšení míry nezaměstnanosti a tato kombinace vytvoří tlak na pokles maloobchodních tržeb.

O skupině Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností).

Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Zdroj/foto: Colliers International/Ilustrativní foto (www.pexels.com)

Related Posts